Articles

Zvýšené svalové napětí u novorozence – jak vašemu miminku pomoci?

Zvýšené svalové napětí postihuje mnoho dětí. Není třeba se ho bát. Příčin této abnormality je celá řada. I tak ale neváhejte kontaktovat lékaře, který vám poradí, jaká opatření je ideální dodržovat. Mnohdy vám dokonce může poradit dětského fyzioterapeuta. Bezpečné cvičení však můžete provádět i doma formou her, které vašemu dítěti se zvýšeným svalovým napětím pomohou.

Zvýšené svalové napětí u kojenců – co ho způsobuje?

Častější svalové napětí u kojence není vzácný stav. Příčin tohoto stavu je mnoho a jeho průběh závisí na původu poruch svalového napětí. O zvýšeném svalovém napětí, tedy tzv. hypertonii., hovoříme tehdy, když je odpor svalů batolete až příliš vysoký. Miminko zbytečně napíná svaly. Děti se zvýšeným svalovým tonusem jsou neklidné, málo spí, narovnávají nohy, mají potíže s krmením, flexí, později dosahují další motoriky.

Takové příznaky mohou mít neurologický základ. Mohou být způsobeny poruchami, jako je dětská mozková obrna, ale nemusí být vždy spojeny s vážnými problémy. Není třeba podléhat panice. Často se zvýšený tonus (ale naopak i snížený svalový tonus) objevuje u dětí, které se narodily předčasně, měly problémy v těhotenství nebo měly nízkou porodní váhu. Mezi příčiny zvýšeného svalového napětí patří i různé perinatální potíže. Rodiče mohou k tomuto problému nevědomky přispívat i nevhodnou péčí – nesprávným nošením dětí (nepodpírání hlavičky) nebo vytvářením napětí v okolí, které způsobuje, že se batole cítí ohroženo a vede ke svalovému napětí.

Naštěstí vhodnou rehabilitací a domácím cvičením můžete svalové napětí batolete snížit.

Jak od zvýšeného svalového napětí dětem pomoci? Vsaďte na hry a cvičení

Nejdůležitější je při domácí rehabilitaci, tedy při hře s dítětem, důsledně dodržovat doporučení odborníků, aby se u kojence skutečně efektivně zmírnilo zvýšené napětí a podpořil se správný vývoj dítěte s takovým problémem. Jak můžete cvičit doma?

Masáž, která odstraňuje abnormální svalové napětí u miminka

Dotýkání se miminka, hlazení, lehké stisknutí nožiček nebo ramen umožňuje miminku zvyknout si na dotek. Můžete si miminko položit na váš spojený klín čelem k sobě a jemně ho kolébat, položit mu chodidla na hrudník a poté mu masírovat ramena a paže. Je důležité, aby pohyby byly klidné, rytmické. Pohyby nesmí být náhlé, aby se miminko uvolnilo a umožnilo snížit svalové napětí.

Převalování dítěte

Jemné převalování dítěte na bezpečném povrchu je další hra, kterou můžete hrát. I zde platí, že vše byste měli dělat v klidu, bez násilí a pozorovat reakci dítěte. Stojí za připomenutí, že díky tomu dítě poznává i své tělo a začíná si všímat jeho polohy vůči okolí.

Houpání dítěte na míči

Pokud máte cvičební míč, můžete jej ke snížení napětí a zlepšení vývoje dítěte využít. Sedněte si na něj s miminkem a jemně houpejte ze strany na stranu. Pro batole by to mělo být velmi příjemné cvičení rozvíjející mimo jiné i pohybovou koordinaci.

Prozkoumávání světa dotykem

Dotek je smysl, který dítěti dokonale umožňuje objevovat svět. V případě zvýšeného svalového napětí se velmi doporučuje poznávat nové textury. Zde se vám budou hodit materiály, které máte doma, jako jsou deky, látkové pleny, vaše pokožka, tátova mikina nebo třeba vousy, ale i hračky – kostky či senzorické kostky.

Péče, která pomáhá eliminovat zvýšené napětí svalů

I když jsou příčiny zvýšeného svalového napětí různé, jeho odstraňování doma je podobné a začíná správnou péčí o miminko. Při přebalování nebo oblékání se vždy snažte dítě raději otočit na bok než ho zvedat. Tím se uvolní svaly a sníží se jejich napětí. Také stojí za to naučit se správně nosit své dítě, aby se odstranily svalové kontraktury a zabránilo se napětí.

Hra doma je doplňkem fyzioterapie. Neublíží dětem, které nebojují s nadměrným napětím tkání a podpoří jejich harmonický vývoj. Nikdy však není od věci poradit se s odborníkem a provést u dítěte lékařské vyšetření.

Zvýšené svalové napětí u novorozence – hračky a předměty, které podpoří vaše dítě

Cvičení doma nenahradí odbornou rehabilitaci, ale může ji výrazně podpořit, a přitom poskytnout vašemu dítěti zábavu. Je to také společně aktivně strávený čas, který pomáhá budovat vztahy. Udělejte ze cvičení zábavu! Zde jsou doplňky, které se vám budou při cvičení hodit:

  • hrací podložka – takové podložky jsou skvělé pro hraní na podlaze, což se velmi doporučuje pro děti se svalovým napětím. Podložka poskytuje ochranu před studenou podlahou a větší pohodlí pro miminko. Rohože jsou dostupné v mnoha barvách a vzorech, jako například Very Morning nebo Elephant’s Paradise. Podložky také zajišťují bezpečí pro miminko, které si neublíží, i když z nich sklouzne, protože jsou umístěny na podlaze;
  • smyslová kostka – kostky dokonale aktivují jemnou motoriku, zlepšují úchop a svaly rukou. Povzbuzují děti, aby na ně sahaly a hrály si se stuhami, ale zároveň jim umožňují objevovat nové textury materiálů;
  • smyslové míčky – to jsou hračky, které také pomáhají rozvíjet jemnou motoriku a jejich multifunkční působení umožňuje podporovat vývoj vašeho batolete po celou dobu batolecího věku;
  • měkké senzorické bloky – jsou bezpečné pro miminka a podporují učení něco uchopovat. Měkká struktura bloků umožňuje i jejich mačkání.

Všechny zmíněné hračky a doplňky jsou užitečné při hrách a cvičeních, které snižují tzv. hypertonii a všestranně podporují rozvoj jemné i hrubé motoriky vašeho dítěte.

Postarejte se o rozvoj svého dítěte s Jukki!

Kdykoliv zaznamenáte znepokojivé příznaky, poraďte se s neonatologem nebo pediatrem, abyste zajistili správný vývoj vašeho miminka a podpořili jeho fungování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *