Articles

První trimestr těhotenství v kostce aneb Hrstka základních informací pro budoucí maminky

Těhotenství je vždy výzvou, a to jak pro tělo, tak i psychiku ženy. Během prvního trimestru jsou tyto změny obzvláště výrazné. Očekávání dítěte je spojeno s různými emocemi – radostí, úzkostí, strachem i štěstím. Vše pak spojuje hormonální bouře, která předznamenává již první příznaky těhotenství. Zjistěte více o tom, co se děje s vaším tělem během prvního trimestru těhotenství, abyste toto období mohla prožít v klidu a pohodě. Jaké jsou první známky těhotenství a co je v těhotenství úplně běžné a normální?

První trimestr těhotenství

První trimestr může být pro ženy náročný. Právě tehdy, brzy po oplodnění, na začátku těhotenství, se mnoho žen potýká s typickými potížemi tohoto období. Těhotenské hormony znamenají, že se hned od prvního týdne těhotenství často mění hodně věcí. Ačkoli se mnohé nepříjemnosti tohoto období mohou zdát znepokojující, jsou obvykle zcela normální a přirozené. Je také třeba zmínit, že ne všechny ženy tyto nepříjemnosti pociťují. Některé se cítí naprosto dobře a nepociťují žádné nepříjemné pocity. Jiné pociťují téměř všechny nebo alespoň některé z nich. Proto, pokud vám vyšel těhotenský test pozitivně, jelikož máte v moči dostatek těhotenského hormonu, a vy se trochu obáváte toho, co vás čeká, přečtěte si, co je naprosto normální, a kdy se naopak raději vydat k lékaři.

S jakými potížemi se můžete během prvního trimestru potýkat i vy? Mezi nejčastější příznaky patří:

Nevolnost a zvracení

Nevolnosti postihují vcelku velkou část žen na počátku těhotenství, což je normální. Nevolnost není vždy doprovázena zvracením a často se nevyskytuje pouze ráno. Pojem ranní nevolnost je tak vcelku zavádějící. Někdy totiž nevolnost a zvracení trvají po celý den a vyvolávají je třeba i pachy. Většina těhotných žen je právě na pachy nebo chutě háklivější než kdykoliv předtím. V prvních týdnech těhotenství vám tak může přestat chutnat i to, co jindy milujete.

Citlivost prsou

Již první týden těhotenství vám může přinést pocit, že máte citlivá prsa. Právě to je tak, mimo vynechání menstruace, často prvním příznakem těhotenství. V péči o sebe je právě v tomto období vhodné vybavit se takovým spodním prádlem, které vám dopřeje dostatek komfortu. To výrazně snižuje těhotenské potíže spojené s citlivostí prsou.

Únava a letargie

Hormony a velké úsilí, které vaše tělo vynakládá, mohou způsobit, že se během prvního trimestru těhotenství budete cítit ospalá a unavená. Nebojujte s těmito příznaky, dopřejte si v těhotenství – nejen v prvním trimestru – odpočinek. I obyčejná únava tak bývá první příznak těhotenství. Nezapomínejte během dne – pokud vám to váš stav dovolí – i na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, který vám může dodat chybějící sílu.

Časté močení

Jedná se o fyziologický příznak, který mnoho žen pociťuje již v prvním trimestru těhotenství. I když může být obtěžující, je třeba mít na paměti, že stejně jako všechny ostatní těhotenské nepříjemnosti, i tato záležitost po porodu pomine. V některých případech může přejít již ve druhém trimestru, a může se vrátit i ve třetím trimestru, tedy skoro těsně před porodem, kdy je dítě větší a tlačí na močových měchýř.

Bolest v podbřišku

Obvykle se bolesti břicha podobají slabým menstruačním bolestem. I tento příznak těhotenství bývá v pořádku, ale bolesti by se ale neměly zvyšovat. Když se bolesti stupňují, určitě je to důvod k návštěvě svého gynekologa.

První trimestr, který trvá od začátku těhotenství do konce 12. týdne, může u každé nastávající maminky probíhat velmi odlišně. Nepříjemné potíže se vás nemusí vůbec týkat, mohou se ale určitě i vyskytovat ve velké intenzitě.

Těhotenství umí být zkrátka velmi individuální. Navíc se v každém z těhotenství můžete cítit jinak.

První příznaky těhotenství – co může budoucí maminku v těhotenství trápit?

Během těhotenství se u vás mohou vyskytovat různé příznaky, které jsou sice často obtěžující, neznamenají ale nic špatného. Naopak, jsou projevem normálního průběhu přirozených procesů. Je však třeba mít na paměti, že pokud se vaše potíže stanou závažnějšími nebo pokud se u vás objeví neobvyklé příznaky, měla byste se vždy poradit s odborníkem. Kdy byste měla navštívit lékaře? Mezi znepokojující příznaky patří například:

Úporné zvracení

Obecně se zvracení v těhotenství považuje za běžné, samotné zvracení v prvním trimestru tak není nic, čeho byste se měla obávat, pokud však začne být úporné, mělo by být konzultováno s lékařem. Takové zvracení může způsobit dehydrataci a bránit vývoji dítěte, kterému nebudou dodávány cenné živiny. Tento stav je velmi nepříjemný a bezesporu také ohrožuje zdraví matky.

Intenzivní bolesti břicha

Bolesti břicha nemusí nutně znamenat nic špatného, pokud nejsou příliš intenzivní. Pokud pociťujete příliš velké nepříjemné pocity, které přetrvávají, zejména pokud mají podobu křečí, okamžitě se však obraťte na svého lékaře.

Krvácení z pohlavních orgánů

To je jeden z příznaků, který vyvolává okamžité obavy. Jakékoli krvácení z pohlavního ústrojí je třeba okamžitě konzultovat.

Takové krvácení může, i když zdaleka vždy nemusí, znamenat potrat. Příčiny krvácení jsou různé a pouze lékař může správně diagnostikovat příčinu a najít řešení. I v tomto případě se také obraťte na pomoc.

Jakékoli znepokojující příznaky je třeba konzultovat s lékařem, aby bylo možné v případě potřeby správně reagovat.

Jak o sebe pečovat během prvního trimestru těhotenství aneb Užijte si, že jste těhotná!

Nejen v prvním trimestru, ale v každém dalším týdnu těhotenství je třeba mít na paměti, že budoucí matka je stejně důležitá jako dítě vyvíjející se v jejím lůně. Pečujte o sebe tím, že si zajistíte pohodlí a budete se cítit jednoduše co nejlépe! Co přijde nastávající mamince během prvního trimestru vhod?

Dobrým tipem na to, co se vám určitě může hodit, je např:

měkká a pohodlná podprsenka Mama Bra Sof, která netlačí a snižuje nepohodlí spojené s citlivostí prsou, pohodlné ale mohou být třeba i těhotenské legíny.

krém proti striím Linoderm Mama, který zvyšuje elasticitu pokožky a stimuluje obnovu kolagenových vláken. Díky tomu se kůže na břiše a prsou stane pružnější. Riziko vzniku strií se tak sníží. Krém je bezpečné používat v těhotenství;

těhotenský polštář Bumerang – ačkoli je spojován s pozdějšími fázemi těhotenství, již v prvním trimestru přinese úlevu a zvýší komfort spánku, usnadní dostat se do pohodlné polohy, což může být během nevolnosti jinak obtížnější. Sáhnout můžete i polštáři ve tvaru V.

Je vhodné mít na paměti ale i svůj psychický stav.

Již s prvním týdnem těhotenství, jen pár dní po uhnízdění vajíčka, začínají v těle hormonální změny, které výrazně ovlivňují psychiku. Špatné pocity během těhotenství a výkyvy nálad vás mohou rozhodit. Nezapomínejte tak v průběhu očekávání i na, že kromě miminka jste i vy důležitá, a pečujte o sebe. Dopřejte si drobné radosti – čtení oblíbené knihy, návštěvu kavárny s kamarádkou nebo jiné drobné radosti jsou velmi důležité. Při nákupu věcí pro miminko nezapomínejte ani na své vlastní potřeby, a to již od prvního trimestru.

Připravte se na narození miminka se značkou JUKKI!

Zatímco se v prvním trimestru potýkáte s nepříjemnými příznaky těhotenství, je dobré si uvědomit, že většina z nich brzy pomine. Některé hned ve 2. trimestru. Po porodu, po vytouženém narození vašeho miminka, odezní i ty zbývající, a vy si můžete užívat krásný čas. S touto perspektivou se každý z náročnějších dní bude snášet snadněji. Dopřejte si proto dostatek pohodlí nebo nakupte hračky pro miminka, kterými můžete při tom nejkrásnějším čekání vyzdobit dětský koutek vašeho děťátka. Už brzy bude s vámi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *