Articles

První příznaky těhotenství – zjistěte, zda nečekáte miminko

Vynechání menstruace, nevolnost a zvracení jsou nejčastějšími příznaky těhotenství. Ačkoli pouze těhotenský test a lékař mohou potvrdit, zda jste skutečně těhotná, ještě předtím můžete pozorovat své tělo a to, jak se zrovna cítíte. Jaké příznaky stojí za to sledovat? A kdy znamenají, že se brzy dočkáte miminka?

První příznaky těhotenství – co je vhodné mít na paměti?

Když se objeví první příznaky těhotenství, měla byste zajít do lékárny pro těhotenský test, který vaše podezření potvrdí nebo vyvrátí. Moderní těhotenské testy jsou velmi přesné a dokáží odhalit i velmi časné těhotenství. Pokud test ukáže dvě čárky, pravděpodobně jste skutečně těhotná. I velmi světlá druhá čárka ukazuje na přítomnost těhotenských hormonů v moči. Výsledek těhotenského testu se dvěma čárkami je obvykle jednoznačný. Nyní je čas jít k lékaři. Ten totiž potvrdí přítomnost a normální vývoj těhotenství, vyloučí mimoděložní těhotenství a poskytne vhodná doporučení pro následující období.

Pokud jste dosud neužívala kyselinu listovou, budete ji určitě muset doplnit. Je důležitou složkou pro vývoj neurální trubice u dětí. Lékař po odebrání celkové anamnézy doporučí následná vyšetření, zejména pokud trpíte chronickými onemocněními, jako je třeba cukrovka. Veškeré kroky je dobré pro váš klid a potvrzení zdravého vývoje vašeho děťátka podstoupit.

Je také důležité vědět, že absence druhé čárky nemusí vždy znamenat, že k otěhotnění ve skutečnosti nedošlo. Může se stát, že koncentrace beta HCG je stále příliš nízká na to, aby jej těhotenský test zobrazil. Pokud tedy cítíte příznaky těhotenství, je vhodné test za několik dní zopakovat.

První příznaky těhotenství – 8 nejčastějších těhotenských příznaků

Nejzřetelnějším příznakem těhotenství je vynechání menstruace. Právě absence menstruačního krvácení nejčastěji přiměje ženy sáhnout po těhotenském testu. První příznaky těhotenství se však někdy mohou objevit i dříve. Následky oplodnění vajíčka může způsobit špinění uprostřed cyklu, zatímco embryo hnízdí v děloze. To někdy způsobuje mírnou bolest v podbřišku, podobnou té, kterou známe jako menstruační bolest.

K časným příznakům těhotenství patří:

Bolest a citlivost prsou
Citlivá prsa jsou pro mnoho žen jeden z prvních příznaků těhotenství, zejména pokud předtím tímto problémem v době cyklu netrpěly.

Zvýšená tělesná teplota
Výskyt subfebrilního stavu je fyziologický jev, který souvisí s hormonálními změnami v těle. Tělesná teplota může proto sloužit jako ukazatel fází menstruačního cyklu. Bazální teplota, neboli teplota naměřená hned po ránu, je před ovulací nízká a následně po ovulaci, před očekávanou menstruací stoupne a zůstává zvýšená do začátku menstruačního krvácení a v případě, že dojde k otěhotnění, teplota po oplodnění zůstává vyšší.

Výkyvy nálad
Další příznak těhotenství způsoben hormonálními změnami. Může se objevit plačtivost a pocity smutku, střídající se s náhlou euforií a štěstím.

Ospalost a únava
Poruchy spánku a pocity ospalosti patří mezi další příznaky u většiny žen. Jsou způsobeny účinky progesteronu. Nebojujte s únavou a nepracujte nad své síly. Tělo začíná v prvních týdnech po oplodnění vykonávat obrovské množství práce související s vývojem dítěte. Pokud se cítíte unavená a ospalá, prostě se těmto pocitům poddejte a odpočívejte.

Ranní nevolnost a zvracení
Nevolnost není nebezpečná, ale může být nepříjemná. Problémem obvykle není ani zvracení, pokud není příliš intenzivní a časté. V případě pochybností se vždy vyplatí poradit se s lékařem. Všechny potíže obvykle vymizí do 15. týdne těhotenství. Ranní nevolnost může přetrvávat během dne, ale objevit se i odpoledne nebo večer. Zvracení patří mezi časté těhotenské příznaky a vyskytuje se u mnoha těhotných žen, ale vždy se vyplatí konzultovat jakékoliv znepokojující příznaky s odborníkem.

Bolesti hlavy a závratě
Jejich výskyt souvisí se zvýšenou produkcí estrogenu. V tomto období je vhodné více odpočívat a vyhýbat se stresovým situacím. Pokud bolesti hlavy přetrvávají nebo máte pocit, že nejde o normální bolest, neváhejte a obraťte se na lékaře.

Pálení žáhy, zácpa
To jsou některé z potíží, co se často vyskytují během těhotenství. Nezapomínejte na vyváženou stravu plnou vlákniny a vyhýbejte se smaženým nebo průmyslově zpracovaným potravinám.

Časté močení
Změna frekvence močení je v těhotenství jednou z nepříjemností opět související s hormonálními změnami těla, které se připravuje na vývoj dítěte.

V ženském těle začínají probíhat obrovské fyziologické změny, proto je důležité nezapomínat na to, abyste o sebe v tomto období pečovala a dopřála si odpočinek.

Kdy se objevují první příznaky těhotenství?

Tyto první příznaky těhotenství se mohou objevit ještě před datem očekávané menstruace, ale i později. Mnohé z nich však mohou být způsobeny i jinými příčinami než těhotenstvím, například poruchami cyklu, infekcemi nebo nemocemi. Jsou natolik neprůkazné, že nemohou být jediným prvkem potvrzujícím, že jste těhotná. Je třeba mít na paměti, že jsou možnými předzvěstmi těhotenství, ale nakonec těhotenství potvrdí bezpochyby pouze pozitivní test a vyšetření v ordinaci lékaře.

Jak se připravit na narození dítěte?

Příprava na příchod vašeho děťátka je několikaměsíční proces. Již nyní přemýšlejte o pomůckách, jež se vám budou hodit během těhotenství i po narození vašeho děťátka a usnadní vám péči o novorozence. Ve společnosti Jukki doporučujeme:

  • Těhotenský polštář “V” pro matky – ideální již v těhotenství. Umožňuje pohodlnější spánek a zmírňuje nepříjemné pocity typické pro těhotenství. Poskytuje skvělou oporu břichu a umožňuje uvolnění oblasti boků, pánve a v podbřišku. Později je ale užitečný také jako kojicí polštář;
  • Těhotenský polštář Bumerang – ideální polštář i pro vysoké ženy. Poskytuje lepší pohodlí při spánku a odpočinku. V kojeneckém věku se může použít jako ochranu před pády, zatímco se batole učí sedět;
  • Sada Deluxe Forest Story Velvet – jedná se o kompletní sadu pro batole, která obsahuje kokon pro miminko, polštářek Medvídek, polštářek s dekou, silnou matraci, deku na sezení, polštářek na krmení a senzorickou hračku. Ideální jako přírůstek do vaší výbavičky, ale také to může být skvělý dárek pro novopečené rodiče;
  • Kokon Bambi Love – pohodlný, měkký a bezpečný. Umožňuje klidný spánek již v prvních dnech života, zavinuje a dodává pocit bezpečí. Kokon je skvělý k bezpečnému zajištění dítěte a pro spaní jak v postýlce, tak v posteli rodičů.

Připravte se na narození miminka se značkou Jukki! Užijte si období těhotenství a očekávání narození nového člena rodiny! Od momentu, kdy se objeví první příznaky těhotenství nebo ve chvíli, kdy vám vyjde pozitivní těhotenský test, vás mohou provázet spolehlivé produkty značky Jukki.

I když první vlaštovka jaro nedělá, ženy, které dobře znají své tělo, často vědí, že jsou těhotné ještě dříve, než to potvrdí jakýkoli test. A právě tyto příznaky jsou toho potvrzením. Určitě se tak vyplatí na ně brát zřetel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *