Articles

Porod aneb Co si vzít do porodnice a kdy tam vyrazit?

Čekání na příchod miminka je pro mnohé budoucí rodiče kombinací různých emocí. Už brzy nastane chvíle poznávání nového člena rodiny! Současně se může objevit dávka strachu a nejistoty, zejména pokud se jedná o váš první porod. Zjistěte, jak se na porod připravit a kdy se vypravit na porodní sál, abyste minimalizovali nejistotu a úzkost spojenou s tímto důležitým okamžikem ve vašem životě.

Co potřebujete vědět, než se vydáte do porodnice?

Než vyrazíte do porodnice, je dobré si o ni zjistit více informací. Když přijedete do nemocnice rodit, nejprve vás vyšetří lékař, který rozhodne, zda se skutečně jedná o začátek porodu, nebo jen o tzv. poslíčky. Pokud lékař potvrdí, že rodíte, budete nasměrována na porodní sál nebo na porodní box. Tyto místnosti mohou být různě vybaveny. Některé mají dokonce porodní vany, ale také míče, žebříky a moderní porodní lůžko. Porodní pokoje mají obvykle příslušenství, které usnadňuje porod a snižuje bolest.

Kdy vyrazit do porodnice?

Jak poznáte, že je čas porodu a že byste měla jet do nemocnice? Existuje několik příznaků, které naznačují, že začala první fáze porodu, a že je čas vyrazit do porodnice.

Na příjem do porodnice se vydejte, pokud:

 • vám odtekla plodová voda,
 • máte pravidelné kontrakce – přibližně každých 5 minut.

To jsou totiž známky toho, že porod opravdu začal. Ženě s těmito příznaky v nemocnici zkontrolují děložní hrdlo a ověří frekvenci kontrakcí, aby se určila fáze porodu a potvrdilo se, zda se skutečně jedná o začátek porodu. Některé ženy pociťují kontrakce přibližně od 30. týdne těhotenství a dokonce i dříve. Nejde ale o takové kontrakce, které vedou k porodu. Často za ně ale mohou být mylně považovány.

Do porodnice byste však měla ihned vyrazit v případě, že:

 • jsou pohyby dítěte sotva znatelné,
 • se objeví krvácení
 • máte silné, neustálé bolesti břicha,
 • barva odtékající plodové vody je hnědá nebo nazelenalá.

Zelená plodová voda nebo krvácení jsou signály, které vyžadují posouzení dalšího postupu lékařem. Někdy může být nutný císařský řez.

Po porodu je novorozenec předán matce, ideálně v kontaktu skin to skin – kůže na kůži, což je nejlepší způsob, jak dítě seznámit s matkou i okolním světem. Důležité je také první krmení za asistence porodní asistentky, která pomáhá se správným polohováním dítěte. Posoudí také jeho schopnost sát. Je to čas strávený s vaším miminkem, který si budete pamatovat po zbytek života. Této době se někdy také říká zlatá hodinka.

Co si zabalit do porodnice aneb Taška do porodnice jako součást přípravy na porod

Přípravy na příchod vašeho drobečka na svět probíhají od prvních okamžiků, kdy zjistíte, že jste těhotná. Tehdy začínáte psychicky dozrávat na narození svého dítěte. Pak přicházejí na řadu plánování dětského pokoje nebo koutku, nákup oblečení, nového nábytku, kočárku nebo postýlky. A kdy je dobré sbalit si tašku do porodnice?

Pokud vaše těhotenství probíhá dobře, je dobré mít sbalenou tašku do porodnice i na oddělení šestinedělí už kolem 33. týdne těhotenství. To proto, abyste se nemusela starat v případě nutnosti vyrazit do porodnice dříve o to, kde jsou všechny ty potřebnosti. Fyziologické těhotenství končí porodem mezi 38. a 42. týdnem. Vyplatí se tedy připravit se předem, abyste i v případě předčasného porodu měla klid na duši.

Pokud je těhotenství rizikové, je lepší se připravit na případné návštěvy nemocnice již po 20. týdnu. Taška může v klidu čekat ve skříni na svůj čas, a zbavit tak budoucí rodiče stresu z balení všeho potřebného na posledního chvíli.

Co s sebou do porodnice? Náš seznam nezbytností

Při balení tašky nezapomeňte mít nahoře nejdůležitější dokumenty – občanský průkaz, těhotenský průkaz, v případě nesezdaných párů i prohlášení o určení otcovství, v opačném případě oddací list, prohlášení o jménu, porodní plán, výsledky GBS i další relevantní výsledky testů. Ideální je sbalit tašky dvě. Jednu menší k porodu, druhou na pokoj. Zatímco v první nebudou chybět dokumenty a přezůvky, v té druhé budete mít i oblečení pro miminko nebo oblečení na cestu domů. Další věci, které zajisté budete potřebovat, najdete níže.

Co si sbalit pro sebe do tašky na oddělení šestinedělí

 • Noční košile/košile na kojení – nejlépe několik, abyste se mohla převlékat. V porodnici si ale můžete půjčit erární.
 • Odsávačka mateřského mléka – pro případ potřeby odsávat mateřské mléko, i tu vám ale mohou v porodnici zapůjčit.
 • lanolin – krém na bradavky během kojení, který snižuje bolestivost a chrání před bolestivým podrážděním
 • Porodnické vložky/poporodní vložky – vsaďte na ty dokonale savé, nelepící se na pokožku. To by mohlo způsobit podráždění
 • Toaletní papír – obvykle je k dispozici v porodnici dostatek, někdy ale maminky volí vlastní – jemnější
 • Síťované poporodní kalhotky – usnadňují zotavení po porodu a zároveň umožňují průchod vzduchu
 • Vaše běžné hygienické potřeby – krém na obličej, lůj na rty, hřeben, řasenku a další nezbytnosti, díky kterým se cítíte lépe
 • Župan
 • Teplé ponožky
 • Prsní vložky – absorbují vytékající mateřské mléko mezi kojením

K porodu kromě zmíněných dokumentů přibalte i:

 • Omyvatelné pantofle – zejména do sprchy
 • Voda – během porodu a po něm je hydratace pro pohodu vašeho těla nesmírně důležitá
 • nabíječku na telefon
 • hroznový cukr k dodání energie
 • Sluchátka – během porodu se budou hodit k poslechu uklidňující hudby nebo audioknihy.

A co potřeby pro miminko?

 • Pletená zavinovačka či zavinovací vak – poskytují vynikající ochranu před chladem a zároveň mají na novorozence uklidňující účinek protože vám umožní ho důkladně zavinout; v porodnici půjčují obvykle erární.
 • Bavlněnou deku na přikrytí dítěte po cestě domů autem
 • Kojicí polštář, jež usnadňuje krmení; využijete jej ale spíše doma
 • Tetra plenky – látkové pleny mají mnohá využití, zamilujete si je
 • Jednorázové pleny – většina porodnic poskytuje jen určitý počet plenek
 • Pohodlné oblečení pro miminko na cestu domů – body, overal, či dupačky, čepička – je důležité, aby bylo prodyšné a z kvalitních materiálů;
 • Vlhčené ubrousky – ideální na přebalování dítěte. I těch obvykle porodnice nabízí několik na první dny.

Dobré je se předem na webových stránkách porodnice informovat o tom, kolik čeho dokáží poskytnout. Některé porodnice poskytují jen to, co je nutné bezprostředně po porodu, jiné porodnice dávají maminkám vcelku bohatou základní výbavu, ve které můžete najít plenky, vložky do podprsenky nebo mokré ubrousky. Sprchový gel pro miminko nebo dětský olejíček je obvykle v porodnici k zapůjčení.

Po propuštění z porodnice je dobré vyzvednout na úřadě rodný list – i na to je dobré nezapomenout. Po porodu se také přihlašuje miminko pojišťovně. To můžete udělat on-line.

Připravte se na narození svého dítěte se značkou Jukki!

Zajistěte sobě i svému miminku maximální pohodlí během pobytu v nemocnici, a to jak před porodem, během porodu, i po něm. Pocit, že jste obklopeni vlastními věcmi a máte přístup ke všem hygienickým potřebám, v prvních chvílích po porodu i v době strávené s novorozencem zajisté oceníte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *