Articles

Podpořte motorický vývoj dítěte aneb cvičení s miminkem

Učení hrou je nejefektivnější způsob učení. Novorozené děťátko se učí již od narození a dokáže dosáhnout mnoha dovedností ve velmi krátkém čase! Vyplatí se proto podporovat rozvoj miminka tím, že si budete užívat společně strávený čas. To je něco, co potřebuje nejvíce – pozornost od rodičů. Nachystali jsme si pro vás několik tipů, jak si hrát s děťátkem od prvních týdnů života. Právě v tomto období je totiž pro děti čas s rodiči to nejdůležitější!

Cvičení s dětmi – proč je pro dítě tolik důležité?

V prvním měsíci života vašeho miminka můžete jeho přirozený vývoj podpořit formou hry. Batole kontakt s rodiči baví a dokud nepociťuje výraznější nepohodlí, jako je například hlad, bolest nebo únava, ochotně se jich účastní. Podpoříte tak nejen jeho pohybový a fyzický vývoj, ale zároveň i rozvoj duševní. Což je také způsob, jak budovat vazby, důvěru a blízkost. To se v budoucnu, až se objeví nové vzdělávací výzvy, vyplatí. Hra s malým dítětem ovlivňuje jeho zdraví a udržitelný vývoj.

Jak cvičit s novorozencem na bříšku i na zádech? 12 her od prvních dnů

Od prvního měsíce života miminka si s ním můžete hrát mnoha nejrůznějšími způsoby! Společně strávený čas a přátelská atmosféra, kterou svému dítěti doma vytvoříte, přispívají k významnému rozvoji miminka. Vybudujete si tak pouto, které s vámi zůstane již na celý život. Při hře se dítě cítí důležité, bezpečné a je klidné. Je to také skvělá chvíle oddechu od každodenních povinností a starostí. Stojí proto rozhodně za to si vytvořit podobné rituály, které děti nadevše milují. A co s dětmi konkrétně hrát?

Masáže na břiše a na zádech

Položte děťátko na záda nebo na bříško. Svlékněte ho do pleny a jemně mu masírujte tělo teplýma rukama a olivovým olejem. Pro dítě se jedná o velice uvolňující činnost, která mimo jiné umožňuje zbavit se bolesti břicha. Tímto způsobem také stimulujete hmat vašeho dítěte.

Hra na schovávanou

Nejlepší zábava je někdy ta nejjednodušší. Tuto hru není třeba dlouze představovat. Když odhalíte svou tvář, děti se smějí a mají upřímnou radost. Váš drobeček se díky této hře naučí, že i když mu na chvíli zmizíte z dohledu, vždy se vrátíte!

Cvičení zvedání hlavy

Posilování krčních a zádových svalů vašeho miminka je nesmírně důležité od prvního měsíce života. Položte miminko na podložku na bříško a ukazujte mu oblíbené hračky. Díky tomu bude motivováno zvedat hlavu a cvičit. Fanděte mu přitom – zatleskejte mu a buďte rádi i za malé úspěchy.

Gymnastika v poloze na zádech

Položte dítě na podložku na podlaze a ohněte mu nohy, abyste vytvořili kolo. Pomalu pohybujte rukou nahoru, do strany a dolů. Opatrně nohy dítěte přitlačte směrem k bříšku. Takové cvičení v prvních týdnech života posiluje svaly dítěte a zlepšuje jeho pohodu.

Polibky a chichotání

Je to skvělá zábava pro dítě i jeho rodiče. Umožňuje vám navodit pohodovou atmosféru, uvolnit se a vybudovat si pěkné pouto prostřednictvím jednoduchých her. Při takové aktivitě držte dítě v klidu a nejlepší je hrát si na podlaze, kde je to bezpečné.

Čtení básní

Rytmus jednoduchých říkanek přitahuje pozornost dětí. Mnoho batolat díky tomu, že je do slov ponoří jejich rodiče, kteří jim čtou a neustále na ně mluví, začne mnohem rychleji mluvit.

Onomatopoie

Napodobování zvuku přináší nejen spoustu radosti, dobré zábavy s děťátkem a také úvod do učení se mluvit. Začněte s napodobováním zvuků zvířat nebo šustění listů i vy. Děti to milují a rychle se snaží zvuky samy napodobit!

Otáčení na záda a na bříško

Toto je další fáze vývoje a učení se sedět a poté stát a chodit. Ukažte svému dítěti, jak se válet. Z polohy na bříšku ho učte, jak by se mělo přetáčet na bok a na záda. A zase obráceně – ze zad na bok a na bříško.

Předstírat hry

Posaďte své dítě na klín, vezměte jeho oblíbenou hračku a hrajte hry na hraní rolí, mluvte různými hlasy. Dítě se tak naučí, jak se chovat v různých situacích a zvykne si na svět slov.

Na písku i v trávě

Pokud to počasí dovolí, jděte s dítětem ven. Nechte ho ponořit nohy do jezera a cítit písek a trávu na vlastní kůži. Dovolte mu poznat svět kolem něj a zkoumat různé textury. Jen tak se o světe může dozvědět co nejvíce.

Správný motorický vývoj dítěte s Jukki!

Podporujte duševní i psychomotorický vývoj dětí a povzbuzujte ho ke hře venku, na podložce i kdekoliv jinde tím, že mu poskytnete zajímavé hračky přizpůsobené jeho věku, potřebám a dovednostem. Je důležité nechat své dítě hrát po svém. Dovolte mu, aby se mohlo samo vyvíjet. Ukažte mu, jak se to dělá, ale dopřejte mu volnost. V tomto období je velmi důležité věnovat svému dítěti extra pozornost. Vzniká tím totiž pouto na celý život.

Zde jsou hračky nejen na cvičení, které doporučujeme pro miminka, jelikož podporují celkový vývoj.

Je to hračka, která stimuluje hmat a zároveň podporuje motorický vývoj dítěte a koordinaci. Příjemné textury kostky i vyčnívající stuhy vzbuzují zájem batolete.

Ta je ideální pro každodenní hraní s dítětem na podlaze. Zajišťuje pohodlí miminka a zároveň podporuje jeho motorický vývoj. Dítě se tak vyvíjí nejrychleji. Je to navíc bezpečné, jelikož se nemůže stát, že by dítě náhodou spadlo z postele. Batole zde může zvedat hlavu, sedět, plazit se nebo se přetáčet z bříška na záda a obráceně. Nad podložku umístěte nějakou hrazdičku tak, aby když dítě leží, tak ať se má na co koukat.

Jedná se o bloky s výstupky různých textur a tvarů. Mají různé barvy. Pomáhají rozvíjejí schopnost uchopovat, podporují vnímání, rozvíjejí jemné motorické dovednosti, učí dítě poznávat tvary a barvy a stimulují hmat.

  • AKUKU silikonové a dřevěné kousátko

Jde o jednu z prvních hraček pro miminka. Umožňuje nejen procvičovat uchopení, ale také umožňuje uspokojit potřebu, kdy dítě touží objevovat svět ústy. Jedná se o přirozený proces v životě každého batolete. V pozdějších měsících života, když se dítěti vyklubou zoubky, pomáhá zmírnit bolest nebo svědění dásní.

Postarejte se o rozvoj svého dítěte s hračkami Jukki!

Bavte se a travte kvalitní čas se svým miminkem. Snažte se zaměřit na cvičení na zádech i v poloze na bříšku. Cvičení by mělo být dítěti příjemné a pohodlné. Zábavné ovšem musí být i pro vás. Nejdůležitější je cvičení s miminkem 3 měsíce od narození a cvičení s miminkem 4 měsíce od narození, kdy dítě prochází velkou vývojovou fází. Obzvlášť 3. měsíc je klíčový. Cviky a jiné rituály v tomto období zařaďte do každodenní rutiny a přitom si užijte spousty legrace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *