Articles

Plenková vyrážka – kde se bere a jak se s ní vypořádat?

Vyrážka z plenek je jedním z nejčastějších kožních problémů u malých dětí. Často způsobuje bolest a nepohodlí, což může miminka zneklidnit. Existuje mnoho faktorů, které přispívají k náchylnosti batolete k jejich vzniku. Jak můžete plenkové vyrážce předcházet a chránit zadeček svého dítěte před jejím výskytem? Přečtěte si způsoby léčby vyrážky s pomocí plenek Jukki!

Plenková dermatitida a její nejčastější příčiny

Plenková dermatitida je onemocnění, které postihuje kojence a děti, které nosí plenky. Přestože jsou moderní plenky stále šetrnější, do značné míry zkrátka stále omezují ventilaci pokožky a zároveň vytvářejí ideální prostředí pro růst plísní a bakterií.

Za zhoršení stavu může často také styk stolice a moči s pokožkou.

V místech, kde se plena přichytí, se často tvoří ranky a příznaky plenkové vyrážky se rozvíjí velmi rychle – někdy již během několika hodin!

Kůže u novorozenců navíc není plně schopna sama sebe po narození chránit před vnějšími vlivy, které na ni působí.

Opruzeniny jsou pro dítě bolestivé, proto je třeba o zadeček dítěte včas pečovat, abyste jejich vzniku na kůži předešli.

Existuje řada faktorů, které dále zvyšují riziko vzniku plenkové vyrážky, známé také jako plenková dermatitida, na pokožce miminka.

Proč vzniká plenková vyrážka?

 • používání kosmetiky s příliš silným čistícím prostředkem – pokud používáte tyto výrobky, myslete na to, že často způsobují podráždění dětské pokožky. A nejde jen o mýdlo nebo prací gel. Někdy může vyrážku způsobit i používání vlhčených ubrousků, a to kvůli dráždivé složce, kterou jsou napuštěny;
 • vysoké teploty prostředí – nadměrné pocení, horko nebo přehřátí jsou další faktory, které zvyšují riziko vzniku novorozenecké vyrážky z plenek.
 • nedostatečná výměna plenek – vzhledem k tomu, že některá miminka jsou obzvláště citlivá na moč nebo stolici, jejich pokožka se velmi rychle poraní. Dbejte tedy na pravidelnou výměnu plenek;
 • nedostatečné čištění intimní oblasti dítěte – péče o pokožku miminka znamená také péči o intimní oblasti. Je v tom případě velmi důležité umývat jej po každém kakání a ráno a večer v rámci každodenní rutinní péče;
 • používání příliš velkého množství dětského pudru – i když má dětský pudr zabránit vzniku vyrážky, může být spouštěčem většího problému, protože nasákne moč a způsobí podráždění kůže;
 • průjem – ten je nepříjemný jak u dospělých, tak u dětí – když se objeví u nejmenších, je nejen nebezpečný pro zdraví, protože rychle vede k dehydrataci, ale může mít i negativní vliv na pokožku zadečku.

Kde všude mohou vzniknout opruzeniny?

Některá batolata můžou být náchylnější k osypání. Jejich pokožka často vyžaduje ještě větší pozornost při každodenní péči a prevenci.

Je však třeba mít na paměti, že nejen dětské zadečky jsou náchylné na pupínky a opruzeniny.

Často se objevují i na krku dítěte, a to kvůli tukovým válečkům v této oblasti, které se zejména v horkém počasí mohou zapotit, což vede ke kožním změnám.

Novorozenecké akn – co je to?

U miminka se může vyskytnout i novorozenecké akné. Jde o časté onemocnění zejména u novorozených chlapců.

Jak vypadá novorozenecké akné a kde se vyskytuje?

Malé pupínky se mohou objevit na obličeji, ve vlasech a na krku. V případě této diagnózy se není třeba děsit, není bolestivá či jinak nebezpečná a není ani třeba jej nějak léčit.

Kůže se většinou během několika týdnů vrátí sama do pořádku.

Vyrážka z plenek – jak se s ní u dětí vypořádat?

Kožní vyrážka u batolat je velkou nepříjemností. Pokud se již objevila, je důležité rychle reagovat. A jak léčit plenkovou vyrážku?

Zde budou zapotřebí přípravky na podporu hojení ran a zvlhčení pokožky. Takové kosmetické přípravky mají na pokožku zklidňující účinek a zmírňují zánět.

Mezi přípravky podporující léčbu opruzenin patří kosmetika obsahující složky jako oxid zinečnatý, alantoin a panthenol. Obvykle se jedná o mastné krémy nebo masti, jenž podporují správnou funkci pokožky u dětí a působí proti vzniku plísňové infekce.

Účinné látky, které vám pomohou s kožními problémy u dětí

Účinné látky, jako je alantoin nebo panthenol, zklidňují zánět, zmírňují podráždění pokožku a podporují hojení ran. Dobrý krém urychluje hojení a snižuje reaktivitu pokožky, čímž zmírňuje nepříjemné pocity u vašeho dítěte. Navíc vytváří ochrannou vrstvu proti kontaktu pokožky s dráždivou močí a stolicí. Proto se vyplatí tyto krémy a masti pro jistotu používat preventivně.

Jak můžete snížit riziko vzniku vyrážky z plenek?

 • často větrat zadeček dítěte tak, že ho bez pleny položíte na hygienickou podložku;
 • často měňte plenky – osvědčeným postupem je měnit plenku po každém kakání, krmení a spánku;
 • omývejte zadeček jemnými dětskými přípravky – pokud je dítě náchylné k podráždění, vyplatí se sáhnout po dermokosmetice;
 • vyvarujte se přehřívání dítěte – v horkém počasí nemáme příliš velký vliv na změnu teploty prostředí, ale jde především o to, abychom dítě nepřehřívali přehnaným oblékáním;
 • pravidelně omývejte oblast plenky – při každé výměně plenky otřete pokožku vatovým tamponem namočeným ve vodě nebo měkkým navlhčeným ubrouskem;
 • promazávejte pokožku krémy a mastmi, které chrání povrch kůže.

I domácí prostředky proti opruzeninám jsou velmi účinné a vyplatí se je používat, aby se zabránilo nežádoucímu podráždění.

Opruzeniny – pečujte o své dítě s Jukki!

Ve společnosti Jukki víme, jak důležitá je pohoda a pohodlí vašeho děťátka. Proto u nás najdete výrobky proti opruzeninám. Vybírat můžete z následujících produktů:

 • Sudocrem Expert bariérový krém – jedná se o krém s oxidem zinečnatým, který má protizánětlivý účinek, podporuje obnovu pokožky a chrání ji před negativními vnějšími vlivy;
 • Bepanthen Dětská ochranná mast – mast s lehkým, jemným složením, která chrání dětskou pokožku a zároveň napomáhá k její regeneraci a hojení. Vhodná pro děti již v prvních dnech od narození;
 • Linoderm alantoinový krém při vzplanutí – alantoin je složka známá svými zklidňujícími, uklidňujícími a podpůrnými regeneračními vlastnostmi. Krém je obohacen o výživnou sílu vitaminů E a F;
 • Linoderm Panthenol krém na vyrážky – panthenol podporuje rekonstrukční procesy pokožky, čímž urychluje její hojení a regeneraci. Má hydratační a zklidňující účinek. Navíc s vitamíny E a F.

Prevence je lepší než léčba

Pečujte o pokožku svého děťátka tím, že se naučíte využívat ty nejlepší způsoby léčby – třeba některý z produktů plných účinných látek, které vám mohou pomoci vyřešit kožní problémy vašich dětí. Především je ale dobré opruzeninám předcházet.

Rozlučte se proto s opruzeninami jednou provždy. S Jukki.

Pečujte o své dítě s Jukki!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *