Articles

Nejčastější příznaky blížícího se porodu: Jak poznat, že je porod tady?

Čekání na narození dítěte je velkou věcí! V nastávajících rodičích se často mísí pocity radosti, netrpělivosti i nejistoty – zejména, pokud je to jejich první dítě a neví, co od samotného porodu očekávat a jak rozpoznat jeho první příznaky. Vyplatí se je dopředu znát, protože jen malé procento dětí se narodí v původně určeném termínu. Které příznaky se vyplatí rozpoznat několik hodin před porodem, abyste mohli s klidným svědomím vyrazit do porodnice? Jde jen o známý odtok plodové vody? Prozradíme vám, co dalšího může porodu předcházet.

Cestování s novorozencem – co byste měli vědět?

Tělo ženy se na porod připravuje mnoho týdnů. Kontrakce se mnohdy objevují již ve druhém trimestru a jsou normálním jevem, který ale zatím neohlašuje blížící se porod. Pokud však začnou být příliš časté, je vždy dobré poradit se s lékařem, abyste se ujistila, že je vše v nejlepším pořádku. Je dobré vědět, co můžete před porodem očekávat a které jevy ještě neznamenají skutečně se blížící porod. Říkáte si někdy: „Poznám, že rodím? Co když jsem si měla přečíst něco, co doteď nevím?” Určitě poznáte – třeba díky následujícím informacím. V následujícím článku se totiž dozvíte to nejdůležitější. Především věřte ale i svým pocitům – na ty se totiž můžete spolehnout.

Časné příznaky porodu se objevují již zhruba tři týdny před porodem. Ve třetím trimestru také začíná zkracování děložního hrdla. K tomu dochází v důsledku váhy dítěte, které na něj tlačí. To vše je normální a přirozené. Je dobré však pravidelně navštěvovat svého lékaře, který bude průběžně kontrolovat, jak vypadá váš děložní čípek. Před porodem ale bude sledovat i další parametry. Jak poznáte první znaky přicházejícího porodu i vy doma? A kdy se opravdu vypravit a jet do porodnice?

První příznaky porodu

V těhotenství, především tedy v jeho posledních týdnech, již těhotné ženy netrpělivě očekávají jakékoliv příznaky porodu a znamení, že už je miminko rozhodnuto přijít na svět. Často se ale také bojí, zda poznají, že se jedná o porod a že chystání se do porodnice je skutečně na místě. Někdy je čekání na vytoužené děťátko zdlouhavé. S těhotenstvím a s blížícím se porodem je spojena také častá únava, která může být pro tělo namáhavá a nepříjemná. Zejména pak na jeho konci. Jaké jsou první příznaky blížícího se porodu? Je jich poměrně dost! V případě, že se váš porod blíží, čtěte pozorně:

Kontrakce, odtok plodové vody a odchod hlenové zátky

I když se porodní kontrakce, které jsou často popisovány nejprve jako bolesti v podbřišku, mohou objevit již několik týdnů před porodem, neměly by být důvodem k panice, pokud jejich frekvence nepřesáhne 1 kontrakci za 10 minut. Před porodem se totiž obvykle ozývají Braxten-Hicksovy kontrakce neboli poslíčci – ty se mohou objevit už několik týdnů před porodem. Pokud se ale jedná o pravidelné kontrakce po méně než deseti minutách a bolesti v teplé sprše neustávají, jde o jasné znamení začínajícího porodu – příznak toho, že vaše miminko bude již brzy s vámi! Pokud začne odtékat plodová voda nebo jsou kontrakce pravidelné, může se určitě jet do nemocnice – porod už se blíží! Ve většině případů ale není nutné příliš spěchat. Začátek porodu a otevírání porodních cest může značit i odchod hlenové zátky. I zde jde o jednu z prvních předzvěstí porodu, která může ale nastat i několik týdnů nebo dní před porodem. Je to znamení, že se tělo již připravuje na příchod dítěte a porod se blíží. Hlenová zátka je viditelná na spodním prádle.

Poklesnutí břicha

Pokles břicha je vidět asi 3 týdny před porodem. Je spojen se snížením fundu dělohy. Tento příznak ženám často uleví, protože dítě již tolik netlačí na vnitřní orgány, což usnadňuje dýchání nebo snižuje bolest. I břicho, které je viditelně dole, je tedy dalším znakem toho, že se tělo připravuje na porod.

Zkrácení a rozšíření děložního hrdla i pokles pohybů

Znamením, že porod už se opravdu blíží, je i zkrácení děložního hrdla. Před porodem se to děje postupně – děložní čípek je proto kontrolován lékařem během těhotenství při návštěvách těhotenské poradny, protože předčasné zkrácení může být nebezpečné. V takovém případě je často mamince nařízen úplný klid. Před samotným porodem v době termínu je to ale přirozený příznak. Rodiče rádi sledují pohyby miminka a znepokojí je, když se jejich frekvence sníží. Mezitím před samotným porodem jsou ale pohyby dítěte méně intenzivní. Miminko má totiž již opravdu málo prostoru. Pokud však máte obavy, je vhodné navštívit lékaře nebo kontaktovat porodní asistentku. Pohyby miminka během dne si můžete spočítat i sama. Cítit by těhotná žena měla asi deset jasných pohybů během dvanácti hodin. Někdy se objeví neobvyklé příznaky porodu, jako je zvracení nebo průjem. I ty jsou zcela normálním jevem. Mohou se objevit bolesti zad i větší tlak na močový měchýř s potřebou častějších návštěv toalety. V případě pochybností je však vždy vhodné kontaktovat svého lékaře.

Poslední dny před porodem. Jak se na ně připravit a co zabalit do porodnice?

Vzhledem k tomu, že znáte přibližný termín porodu a jeho příznaky, je dobré si připravit tašku s nezbytnostmi, které budete potřebovat k porodu a pobytu v porodnici. Důležité je také myslet na věci pro miminko. Máte pocit, že vám něco chybí? Zjistěte, které věci se v porodnici půjčují, a které je lepší vzít s sebou. Do porodnice, kde se chystáte rodit, je tak dobré zavolat či informace vyčíst na webových stránkách. Co byste ale měli do tašky určitě zabalit?

 • doklady – těhotenská průkazka, výsledky testů, občanský průkaz i oddací list,
  těhotenskou košili – obvykle ale můžete využít erární,
 • pantofle a teplé ponožky – během porodu a po něm vám může být chladněji,
  jednorázové síťované kalhotky AKKUKU – zajišťují prodyšnost a podporují hojení. Jsou k dispozici ve více velikostech,
 • pantofle do sprchy,
 • ručník,
 • AKUKU velké poporodní vložky – jsou vyrobeny z materiálů, které zajišťují bezpečnost a pohodlí po porodu. Jsou superabsorpční a tenké;
 • kosmetiku – ať už na kojení, mytí nebo líčení,
  poporodní vložky – chrání vaše spodní prádlo před znečištěním;
 • vodu a svačinu;
 • Lansinoh poporodní lahvička na mytí – přispívá k vašemu poporodnímu pohodlí tím, že vám umožňuje umýt se při každém použití toalety. Tak akorát silný proud nedráždí, ale jemně myje,
 • nabíječka na telefon,
 • kojící podprsenka,
 • gumička do vlasů Scrunchies – během porodu a po něm vám umožní zkrotit vlasy, což vám může pomoci zvýšit vaše pohodlí,
 • župan,
 • zavinovačka pro miminko – usnadňuje udržení vašeho miminka v teple, ale také první dny péče o něj,
 • plenky,
 • tetra pleny,
 • kojenecké oblečení – v závislosti na ročním období by to měly být dupačky, body nebo overaly z měkkých, prodyšných a pohodlných materiálů,
 • pletená deka – ideální pro všechna roční období. Poskytuje teplo a umožňuje vám dítě pevně zavinout,
 • Bepanthen dětský ochranný krém – zabraňuje vzniku opruzenin,
 • Taro kojicí košile – poskytuje pohodlí při kojení vašeho děťátka,
 • A další vybavení pro dítě nebo pro maminky a těhotné ženy.

Připravte se na narození svého miminka se značkou JUKKI!

Říká se, že kdo je připraven, ten není zaskočen. A pro porod tohle rčení bezesporu platí také. Rozpoznejte první příznaky porodu a díky včas sbalené tašce si dopřejte pocit bezpečí a klidu. Svého miminka se určitě dočkáte již brzy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *