Articles

Kojenecká kolika dokáže potrápit: Jaké jsou účinné způsoby, jak s ní zatočit?

Příznaky kojenecké koliky jsou často těžko snesitelné jak pro miminko, tak pro jeho rodiče. Hlasitý, neutišitelný pláč a vztekání dítěte – přesně tak by se klasické příznaky tohoto stavu daly popsat. Je možné snížit riziko koliky? A jak přinést dítěti úlevu, v případě, že už se vaše miminko s kojeneckou kolikou setkalo? I když není vždy možné nepříjemné pocity zcela odstranit, určitě lze udělat mnoho pro jejich zmírnění. Jak poznat, že se jedná o kojeneckou koliku? A jak bojovat s kojeneckou kolikou udělat maximum pro spokojené bříško vašeho děťátka?

Proč děti často trápí bolesti bříška?

Mnoho rodičů se právě nástupu bolestivé koliky u svého novorozeného dítěte obává. Kdy ji lze očekávat? Většina dětí, které trpí kojeneckou kolikou, začne pociťovat nepohodlí hned v prvních týdnech života – obvykle po 3. týdnu věku. Tehdy se objevují bolesti bříška a nepohoda ve střevech – tyto problémy jsou častou příčinou pláče dítěte a také důvodem, proč je nejeden z rodičů zoufalý. I když je to běžný jev, určitě stojí za to se mu zkusit alespoň trochu vyvarovat.

Proč se ale kojenecká kolika vůbec vyskytuje? Příčinou je především nezralost trávicího systému dítěte, která způsobuje nepohodlí. Příčiny kojenecké koliky bývají ale různé. Může se jednat o alergii na bílkovinu kravského mléka, intoleranci laktózy nebo nevhodnou stravu kojící matky. Koliky mohou být častější u dětí krmených umělým mlékem, a to především kvůli technice krmení. Můžou však určitě postihnout i kojené děti. Miminka pak mohou proplakat i hodiny denně.

Když dítě během krmení polyká hodně vzduchu, je riziko koliky vyšší. Kojeneckou koliku může způsobit také stres a reakce miminka na vnější podněty. Ke vzniku koliky může údajně přispět i poporodní deprese matky. Příčin kojenecké koliky je tedy poměrně hodně.

Kolika – jak ji poznat?

Kojenecká kolika je charakterizována výskytem záchvatovitého a obtížně utišitelného pláče dítěte. Bříško dítěte je napjaté, miminko je neklidné, různě se šponuje, a je zřejmé, že trpí bolestí. To jsou obvykle pro rodiče, kteří chtějí svému dítěti ulevit, velmi obtížné chvíle.

Tyto bolesti jsou pak na programu dne i více než 3 dny v týdnu, přičemž bolesti mohou pokaždé trvat i 3 hodiny. Obvykle odezní přibližně ve chvíli, kdy bude vaše miminko na světě alespoň 4 měsíce. Jsou vám tyto stavy povědomé? Možná, že vaše miminko také trápí kolika a nemožnost ulevit si vlastní silou. I když dozrávání trávicího systému nelze uspěchat, je užitečné vědět, jak příznaky koliky mírnit a jak se jí pokusit předcházet.

Existují způsoby, jak zmírnit kojeneckou koliku?

Pokud se u kojence objeví kolika, je vhodné poradit se s dětským lékařem, který vám může doporučit vhodné přípravky, jež mohou dítěti přinést úlevu. Bohužel ji obvykle nezmírní úplně, kolika pak spontánně vymizí kolem 5. měsíce věku, kdy se miminko začne více pohybovat, což pomůže peristaltice střev.

To je ale vcelku dlouhá doba – obzvláště pak, pokud během ní miminko (a vy s ním) trpí i více než tři dny v týdnu po dobu několik hodin denně s kolikou. Proto stojí za to vědět, jak pomoci dítěti trpícímu bolestivými střevními křečemi snížit jejich četnost a intenzitu. Zde jsou nejlepší způsoby, jak na kojenecké koliky alespoň částečně vyzrát!

Masáž bříška

K odstranění přebytečných plynů ze střev jsou dobré i masáže bříška. Je dobré je dělat při výměně plenky, ale klidně také před jídlem. Po krmení by ale mohly způsobit blinkání. Jak na to? Jednoduše masírujte bříško rukou ve směru hodinových ručiček.

Vyloučení bílkovin kravského mléka ze stravy

Podávání upraveného mléka nebo mateřského mléka dětem s alergií na bílkovinu kravského mléka může způsobit koliku, proto by se v takovém případě měla kojící matka vzdát mléčných výrobků. Dítěti krmenému upraveným mlékem by mělo být podáváno speciální mléko, které předepisuje pediatr.

Teplé obklady na bříško při záchvatu koliky

Při zesílení příznaků koliky je dobré bříško jemně nahřívat, aby se miminku co nejdříve ulevilo od bolesti. K tomuto účelu lze použít nahřívací polštářek, přičemž je třeba dbát na to, aby nebyl příliš horký a nezpůsobil popáleniny.

Cvičení nožičkami

Při výskytu kojenecké koliky je vhodné s miminkem pravidelně cvičit. Tím zajistíte zvýšení peristaltiky střev, což pomáhá uvolňovat plyny. Jaký druh cvičení provádět? Postačí napodobovat jízdu na kole – jemně přitiskněte nožičky k bříšku miminka a pohybujte jimi jako při jízdě na kole. Již během cvičení může miminko pociťovat úlevu.

Položte děťátko na bříško

Pokládání miminka na bříško je velice prospěšné ve všech směrech – z vývojového hlediska, ale i z toho zdravotního. Tlak na bříško, jež právě při poloze na bříšku vznikne, totiž následně usnadní odchod plynů.

Procházka s kočárkem nebo jízda v autě

Mnoho miminek uklidňuje monotónnost, hluk, bílý šum, ale také vibrace, které cítí v autě nebo při jízdě v kočárku. Právě tyto vibrace mohou i u vašeho miminka pomoci zbavit se plynů a také pohodlněji usnout.

Probiotika

V neposlední řadě zkuste miminku podávat probiotika. Kapky nakapete dle dávkování na lahvičku, prsu či lžičku. Známým druhem probiotické bakterie je lactobacillus reuteri. Právě tento název hledejte ve složení kapiček, které se rozhodnete miminku podávat.

Jak pečovat o bříško dítěte?

Abyste předešli kojeneckým kolikám, je vhodné dbát na pohodu dítěte a prevenci těchto nepříjemných bolestí již od prvního týdne života. Především je důležité zaměřit se na správnou techniku krmení z prsu nebo láhve a omezit množství vzduchu, které miminko spolyká.

V JUKKI proto najdete antikolikové láhve, které podporují správné sání. Určitě se tak vyplatí používat příslušenství, které může riziko koliky snížit.

Tipy na produkty, které mohou ulevit

  • Akkuku termofor s třešňovými peckami – ten poskytuje teplo, které snižuje bolestivost bříška. Je naplněn třešňovými peckami, díky čemuž je pro dítě mnohem bezpečnější ve srovnání s tradiční termofory;
  • Láhev Lovi snižující riziko koliky – má nejen speciálně tvarovanou savičku, ale také ventilační systém, který snižuje polykání vzduchu při jídle;
  • Lehká deka – lehká deka z bambusu umožňuje i v létě dítě během záchvatu bolesti bříška pevně zabalit, což snižuje jeho nepohodlí a umožňuje dítěti se uklidnit.
  • Zavinovačka – dokáže dát dítěti pocit bezpečí, což často pomáhá zmírnit bolest a nepohodlí.

Pečujte o své miminko s JUKKI!

Při péči o bříško svého děťátka nezapomeňte také používat antikolikové dudlíky a po každém krmení děťátko nechávat odříhnout. Díky tomu se do jeho střev dostane méně vzduchu.

Vyplatí se také zavést vašemu miminku rituály, které se budou den co den opakovat. Rituály snižují napětí a stres vašeho dítěte – i ty totiž mohou mohou také vyvolat koliku.

Dobré bývá také omezit přehršel podnětů a zajistit klidné, harmonické prostředí.

Neméně důležitý je často i psychický stav rodičů. Je třeba pečovat o sebe a svůj klid, aby bylo možné pečovat plnohodnotně i o miminko, které zrovna možná trápí kojenecká kolika.

Nebojte, přejde to!

Kojenecká kolika je náročná pro celou rodinu. Proto stojí za to vědět, jak se s ní vypořádat, abyste její průběh mohli co nejvíce zmírnit a tím vaše miminko zbavit nepohodlí.

Nedělejte si ale s bolestmi bříška příliš velké starosti! Kolika u dětí je častým problémem a obvykle brzy přejde!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *