Articles

Kdy začíná dítě mluvit?

Proces učení řeči u dítěte je složitý a trvá mnoho měsíců, než batole uslyší první slova. Samozřejmě, že již v kojeneckém věku batolata žvatlají a snaží se komunikovat. Je vhodné podporovat řeč dítěte tím, že budete komunikaci podporovat. Je však důležité mít na paměti, že vývoj dětské řeči je velmi individuální záležitostí. Ne všechny děti začínají mluvit ve stejnou dobu. Čeho byste se měli obávat a jak si můžete s dítětem hrát, abyste řeč podpořili?

Kdy přijde první slovo – na co si dát pozor? Je to důležité!

Dítě ve skutečnosti komunikuje se světem již od prvních dnů života. Zpočátku samozřejmě hlavně prostřednictvím pláče. Rodiče se poměrně rychle naučí rozpoznávat potřeby svého dítěte. A proces vývoje řeči batolete probíhá neustále! Ve dvou až čtyřech měsících věku začíná žvatlat, tj. vydávat krátké hrdelní zvuky. Poté batole začne opakovat jednoduché slabiky a reagovat na rodiče, což ho těší. Po 6 měsících věku začíná batole činit pokusy o komunikaci, kterým je rozumět. Může se objevit “da-da” nebo “ta-ta”. Dítě začíná žvatlat. Zajímavé je, že v této době začíná batole rozumět jednotlivým slovům nebo opakovaným větám. Je důležité vědět, že miminka rozumí tomu, co se jim říká, mnohem dříve, než začnou sama mluvit. Kolem 9. měsíce věku začíná batole spojovat to, co říká, s činnostmi nebo lidmi. Některá miminka začínají sdělovat individuální potřeby. V roce dítě začíná říkat “mama”, “papa”, “ne” nebo “papa”. V roce až v roce a půl u dětí přichází velký průlom, protože děti už umí zavolat toho, koho potřebují.

Kdy dítě řekne své první slovo? To je velmi individuální otázka. Někteří rodiče již považují za mluvení shluky jednoduchých slabik, jiní čekají, až první slovo vysloví vědoměji.

Ve dvou letech života se proces vývoje řeči dítěte zrychluje a to vysokou rychlostí ale u každého dítěte to může být jinak. Tomuto období se říká období věty. Tehdy děti začínají opakovat více slov a vytvářet z nich krátké věty. Ve třetím roce života začíná období zvláštní dětské řeči, které trvá až do sedmi let, kdy se dítě učí mluvit stále plynuleji a učí se mnoho nových slov a frází, které pohotově používá. Jak tedy vidíte, proces normálního vývoje řeči je dlouhý. Hranice ve výskytu po sobě jdoucích stadií jsou plynulé, protože každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem.

Kdy vaše dítě začíná mluvit – jak podpořit vývoj řeči vašeho batolete?

Mluvení je pokročilá dovednost, takže batole potřebuje čas, aby si ji osvojilo. Jak můžete batoleti pomoci, aby začalo rychleji mluvit a aby se jeho řeč harmonicky rozvíjela? V první řadě musíte své dítě ponořit do světa slov. Co to znamená? Jednoduše na něj co nejčastěji mluvte a zároveň s batoletem trávte čas. Je to pro něj ta nejlepší zábava! Mluvte s ním o činnostech, které děláte, vyprávějte mu příběhy, vysvětlujte mu, co budete společně dělat. Mluvte, mluvte, mluvte. Tak se řeč vašeho dítěte rozvíjí nejlépe. Zde je několik nápadů, jak podpořit rozvoj řeči vašeho dítěte!

Mluvte na batole zřetelně, pomalu a nahlas.

Učení batolete řeči je o napodobování vás a celého prostředí. Vaše dítě musí dobře slyšet, aby mohlo rozpoznávat slova a opakovat je. Nespěchejte a mluvte na dítě pomalu a opakujte slova. Nečekejte, až bude vaše dítě starší. Mluvte již na novorozence.

Hrajte si na napodobování zvuků zvířat

Je to skvělý způsob, jak podpořit řečový aparát již u kojenců. Děti rády reagují na to, co dělá pes, kočka nebo slepice, a takové napodobování zvuků procvičuje svaly úst a je výbornou průpravou k dalšímu učení se mluvit.

Čtěte svému dítěti knihy

Společné čtení knih od prvních dnů života je skvělým způsobem, jak dítě vtáhnout do světa slov. Batolata milují zejména rýmované říkanky a jednoduché příběhy. Zároveň je to způsob, jak zařadit knihy do života dítěte natrvalo a jak v něm vyvolat asociaci s knihami, které mu přinášejí potěšení a zábavu, což v budoucnu přinese své ovoce.

Hrajte prstové hry

“Děti si hrály s prstíky”, “Straka vařila kaši”, “Rákosníček jde” nebo “Sekej, sekej, tlapky” jsou jednoduché hry, které děti milují! Podněcují také batolata k samostatné hře. Spojují učení se mluvit s motorickou koordinací.

Hrajte scénky s použitím plyšových medvídků

Je to způsob, jak společně trávit čas a zároveň učit děti komunikovat, stavět věty. Mluvící medvídci jsou nesmírně zajímaví pro batolata, která se zájmem naslouchají jejich dialogům a také se učí mluvit. K takovým hrám se bude velmi hodit MOM’S CARE Panenka Maja, která je vhodná pro dítě od 12 měsíců.

Podpořte své řečové orgány hrou

Foukání bublin, peříček nebo balónků je jedním z nejlepších způsobů, jak spojit cvičení řečového orgánu se zábavou.

Pro všechny hry je dobré vytvořit bezpečný prostor, k čemuž slouží podložka Candy Circus, kterou lze položit na podlahu a zajistit tak pohodlí a bezpečnost dítěte.

Nezapomeňte, že vaše děťátko se musí cítit pohodlně, vyberte některý set pro miminko, ve kterém se bude batole cítit pohodlně a hezky.

Ideálním startem, je mluvení o hračkách a popisu, jak vypadají, co vydávají a názorné ukázání, jak si s nimi hrát. K tomu slouží například senzorické hračky.

Kdy začne dítě mluvit? To je třeba mít na paměti

Doba, kdy začíná dítě mluvit, se může u jednotlivých batolat lišit. Vývoj řeči neprobíhá jako hodinky. Jeho rámec je poměrně široký. Některé děti začínají mluvit rychle a první slova říkají již před prvním rokem věku, jiné potřebují více času. Vše je v pořádku, pokud vidíte, že ve vývoji řeči dochází k pokroku a batole rádo komunikuje. V pravý čas se objeví dětské žvatlání a pokusy o mluvení, i když zpočátku jsou samozřejmě zvuky, které batole vydává, nesrozumitelné.

Nedostatečný pokrok ve vývoji řeči by měl být důvodem ke znepokojení. Pokud se roční dítě nesnaží opakovat slova a nevydává žádné zvuky, je vhodné poradit se s odborníkem. Také později, když 2-3leté dítě nemluví, ale komunikuje jednoduchými slovy a nezačíná stavět věty, je čas na konzultaci.

Postarejte se o rozvoj svého dítěte s JUKKI!

První slova dítěte jsou pro rodiče velmi očekávanou událostí. Pokud chcete, aby se objevila co nejdříve, ujistěte se, že na své dítě mluvíte, trávíte s ním čas, hrajete si s ním a obklopujete ho řečí. To způsobí, že vaše děťátko bude chtít mluvit s vámi! A nepřestane s tím po celá léta! Děti si rády povídají s veselými, angažovanými rodiči.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *