Articles

Kdy dítě sedí? Seznamte se s klíčovými momenty ve vývoji vašeho dítěte

Sed, mluvení, stání a chůze dítěte jsou důležitými milníky ve vývoji dítěte. Rodiče se na tyto změny těší. Je však důležité pamatovat na to, že každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem a nemělo by být nuceno zrychlovat. Užívejte si každý okamžik s miminkem a sledujte jeho vývoj! Testy vsedě jsou jedním z prvních úspěchů v rozvoji motoriky dítěte. Kdy dítě začne sedět?

Kdy miminko sedí?

Harmonický vývoj dítěte neprobíhá ideálně podle tabulek. Děti se vyvíjejí různě a dříve nebo později dosahují dovedností souvisejících s motorickým a duševním rozvojem. Než může dítě sedět, musí se objevit další dovednosti související s rozvojem svalů a koordinací. Co se musí dítě naučit, než se posadí a začne chodit? Toto jsou nezbytné dovednosti získané od prvního měsíce života dítěte:

  • otočení hlavy na stranu a zvednutí do polohy na bříšku,
  • zvedání hrudníku v poloze na břiše,
  • otočení na záda z polohy na bříšku nejprve na jednu stranu, poté na obě strany,
  • sedět s oporou,
  • sedět s oporou na rukou,
  • nezávislé, stabilní sezení.

Teprve v následujících fázích vývoje se dítě začíná plazit a přijde období, že se začne učit stát. Učení chůze postupuje v dalších měsících života a to, kdy dítě začne chodit, je také velmi individuální záležitost. Nejdůležitější je, aby vývoj dítěte postupoval. Samostatně sedět, lézt a dělat první krůčky jsou jistě vývojová stádia očekávaná rodiči, ale měli byste pamatovat na to, že se dítě nesmí nutit, aby je dělalo. Batole se postaví novým výzvám samo. Čeho by se měl rodič obávat? V prvé řadě toho, pokud nedochází k žádnému pokroku ve vývoji dítěte. Pokud ano, dovolte svému dítěti, aby samo chodilo a dosáhlo sedu, až bude připraveno. Vývoj řeči a dalších rozumových a pohybových schopností dítěte je obdobný.

Kdy se dítě samo posadí?

Od kdy dítě sedí? Dítě může samostatně sedět ve věku 6 až 9 měsíců. Některé děti se snaží posadit už v 5 měsících. Dostat se do sedu je docela námaha a vyžaduje hodně posílení svalů celého těla. Dítě by se mělo začít učit sedět samo zhruba v půl roce. Zpočátku se dítě učí otáčet hlavu v poloze na zádech. V dalších měsících vleže na bříšku zvedá hlavičku, čímž posiluje krční svaly. Poté se opře o předloktí a rotuje – převaluje se ze zad na bříško a naopak. V tomto období můžete miminko posadit pouze do podepřené polosedy, například opřené o břicho. Malé děti by neměly být nuceny sedět, nepřitahujte je za ruce, když nechtějí. Dítě sedí, když je připravené. Motorický vývoj vašeho miminka, například lezení na čtyřech, však můžete podpořit tím, že zajistíte jeho bezpečnost a zdraví. Naučit se samo sedět není o tom, že by se mělo hned posadit, ale o tom, jak mu pomoci posílit svaly. Jak to udělat? Zábavně! Zde jsou způsoby, jak podpořit vývoj vašeho miminka ještě předtím, než se dokáže vůbec posadit.

Položte miminko na bříško

Toto je ideální poloha pro miminko! Dítě by mělo instinktivně začít zvedat hlavu, plavat na předloktí a tlačit se, aby se otočilo na záda. Batole má přirozený sklon k pohybu, takže pokusy bude dělat, i když ne vždy skončí úspěchem. Může to způsobit frustraci, ale to je v pořádku. Bude se snažit dál.

Vytvořte mu prostor na hraní

Pokud svému dítěti nedáte možnost cvičit tím, že ho místo toho umístíte do sedaček nebo odrážedel, bude se vyvíjet pomaleji. Pokládejte miminko co nejčastěji na podložku, nejlépe na podlahu, kde je to nejbezpečnější. Nenechávejte své dítě bez dozoru na posteli. Děti často náhle získají novou schopnost převalovat se, což může vést k pádu na bok a nebo na záda. Položení malých dětí na podlahu by mělo být jediné a bezpečné řešení, jak ho povzbudit, aby cvičilo sed samo.

Zúčastněte se jeho úsilí

Fandit, chválit, tleskat a mít radost z malých úspěchů svého dítěte. Pokaždé, když zvedne hlavu, kdy se zvedne na předloktí nebo se otočí, měli byste ho pochválit. Díky tomu je dítě ještě více motivované ke cvičení a neleží jen na zádech. Podpořte pokusy svého dítěte. Je třeba pamatovat na to, že když dítě vleže na bříšku zvedá hlavičku, nejprve ji prudce pokládá, někdy udeří obličejem o zem. Proto se vyplatí položit dítě na měkkou podložku, aby takové dopady byly co nejbezpečnější a co nejméně bolestivé.

Zajistěte jeho bezpečnost při jeho prvních pokusech posadit se

Když se dítě začne samo posazovat, stále mu chybí stabilita. Může spadnout dozadu nebo do stran. Takové nárazy hlavy mohou být nebezpečné, proto se vyplatí chránit své dítě pomocí polštářku na krmení. Je to skvělé řešení. Stačí jím své dítě obklopit, díky tomu při každém nepovedeném pokusu o sed bude mít měkké přistání a nenechá se odradit následnými nevyhnutelnými neúspěchy.

Taková podpora pomůže vašemu dítěti rychleji dosáhnout nových dovedností a provést první pokusy o pohyb a lézt. A co následuje pak? Kolem devítí měsíců bude vstávat a zkoušet první krůčky. Bude dostatečně silné, aby získalo nové dovednosti.

Správný vývoj dítěte s Jukki!

Nepotřebujete interaktivní hračky, které povzbudí vaše dítě k tomu, aby se snažilo naučit nové dovednosti. Vyplatí se však batole vybavit doplňky, které mu během těchto testů zajistí bezpečnost a pohodlí. V Jukki doporučujeme:

  • Podložka na hraní – měkká podložka nejen chrání miminko před chladem podlahy, když není vyhřívaná, ale především před nárazy na tvrdý povrch. Batole má větší pohodlí a bezpečí při hraní na podlaze. To je skvělá podpora pro správný vývoj;
  • Kojící polštář – když se miminko posadí, vyplatí se použít kojící polštářek ve tvaru rohlíku, který miminko ochrání před náhlými pády.

Postarejte se o rozvoj svého dítěte s Jukki!

S radostí sledujte, jak vaše miminko sedí, leze a dosahuje dalších vývojových skoků a poskytujete mu to nejlepší – vaši pozornost a podmínky podporující jeho vývoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *