Articles

Je čas na první koupání miminka – jak na to krok za krokem

První koupání miminek je vždy emocionální. Mladí rodiče se někdy prvního setkání miminka s vaničkou bojí. Koupání novorozence přitom nemusí být stresující a pro miminko může být velkým potěšením, relaxem a klidem, pokud rodiče vědí,jak jej poprvé vykoupat a sami se tím nestresují. Prozradíme vám, jak se připravit na koupání miminka, aby se vždy cítilo dobře. Ne vždy se provádí první mytí ve vaničce v porodnici.

První koupel novorozence – co je dobré vědět?

Než se začnete připravovat na první koupání miminka, je dobré vědět, kdy ji absolvovat. V dnešní době již není nutné novorozence hned po porodu koupat, pokud to není z různých důvodů nutné ještě v nemocnici. Plodový maz má pro dětskou pokožku ochrannou funkci, takže s jeho odstraněním by se nemělo spěchat. Kdy by se mělo provést první koupání miminka? Poprvé vykoupat miminko se vyplatí pár dní po návratu z porodnice, kdy si miminko více zvyká na okolí a rodiče si zvykají na změny, které příchod miminka domů vždy přináší.

Je důležité si předem připravit místo a je dobré si naplánovat, jak budete miminko koupat. Musíte vědět, kam miminko po vytažení z vany umístíte, co mu obléknete po osušení apod. To vám umožní přistupovat k vaně s větším klidem s vědomím, že je vše po ruce. Pokud nemáte s koupáním miminka zkušenosti, vyplatí se požádat o pomoc zkušenou osobu – maminku, kamarádku nebo sestřičku. Je také jednodušší miminko koupat společně. Jeden rodič může dítě ve vodě podpírat a druhý rodič může dítě lehce umýt.

Před prvním koupáním dítěte je dobré zavést určité postupy, aby vaše dítě vědělo, co může očekávat. Díky tomu bude před spaním v noci klidnější. Děti se rychle učí takové po sobě jdoucí činnosti a díky rituálům se cítí bezpečněji. Koupání miminka by mělo být krátké a trvat maximálně pár minut. Miminko rychle prochladne a dětská pokožka je citlivá. První koupání novorozence musí proběhnout v klidné atmosféře, aby byla spojena s potěšením a ne s nervozitou.

První koupel novorozence krok za krokem

Dobrá příprava na koupel je polovina úspěchu. Vyplatí se mít vše co budete potřebovat pro koupání po ruce. Nemůžete nechat dítě při koupeli a jít si vzít ručník. Pro novorozence byt to bylo nebezpečné. První koupel je nejtěžší, ale bude snazší a organizovanější pokaždé, když budete koupat, jakmile budete vědět, jak to funguje a co potřebujete a miminko bude klidnější. Jak koupat miminko? Zde je návod pro začínající rodiče:

Krok 1 – příprava příslušenství a místnosti

Pokud chcete své miminko koupat v co nejlepších podmínkách, je nutné připravit místnost tak, aby byla teplá. Nejvhodnějším místem pro koupání je samozřejmě koupelna, ale pokud tam není místo pro bezpečnou koupel, můžete to udělat jinde. Je důležité, aby okolní teplota byla vhodná. Pro malé dítě by měla být asi 24 stupňů Celsia.

Koupat novorozence můžete ve vaničce, ve vaně s podložkou nebo v koupacím kyblíku. Je potřeba si také pro novorozence připravit ručník, prostředky na mytí těla do vody a věci převlékání, stejně jako gázové polštářky, plenky a misku převařené vody na čištění obličeje a očí. Kdy je ideální doba na koupání? To záleží na vás. Obvykle je ideální večerní koupání než jde do postýlky, ale nic nebrání tomu užít si s ním příjemné dopoledne.

Krok 2 – nalévání vody a kontrola její teploty

Správná teplota vody ve vaně při mytí miminka je nesmírně důležitá. Nesmí být příliš teplé nebo příliš studené. Jaká je optimální teplota vody ve vaně při mytí? Je asi 35 stupňů Celsia. Touto teplou vodou můžete umýt jak tělo, tak hlavu dítěte. Vanička by měla být do poloviny napuštěná vodou, aby když dáte miminko do vody, pokryla jeho tělo při koupání, ale zároveň, aby ​​nehrozilo udušení vodou. Miminko je v příjemně teplé vodě obvykle spokojené.

Krok 3 – mytí dítěte

Při koupeli novorozence používejte vhodnou kosmetiku ke koupání, která pečuje o pokožku miminka a nedráždí ji a šetrný dětský šampon či jemnou pěnu do koupele. A jak efektivně koupat miminko? Při mytí ve vodě musíte miminko pevně držet, jednou rukou podepřít hlavičku a tělo a druhou umýt tělo.

Nejprve se zaměřte na břicho a na krk, hlavu, za ušními boltci a intimní partie, které umyjte zepředu dozadu. Umyjte jej také v podpaží a v tříslech, kde se drží nečistoty. Nemusíte se bát, že byste pupeční pahýl namočili. Nadměrné namáčení tohoto místa se samozřejmě nedoporučuje, ale lehké mytí mu při správné péči neuškodí.

Krok 4 – sušení a péče po koupání

Po koupeli miminko rychle zabalte do ručníku, nezapomeňte mu zakrýt mokrou hlavičku, která rychle vychladne. Jak na další péči? Položte jej na přebalovací podložku a poté jej můžete ošetřit změkčovadlem, kosmetikou, která chrání pokožku novorozence před vysycháním. Nezapomeňte na krém na opruzeniny. Díky tomu se na dětské pokožce vytvoří lipidová vrstva podporující přirozené ochranné procesy. Příliš časté koupání není pro vaše dítě dobré a může vést k podráždění jemné pokožky dítěte. Nemusíte tedy novorozeně koupat každý den.

Jak často koupat miminko?

První mytí miminka dopadlo velmi úspěšně, ale co dál? V prvních dnech a týdnech života není potřeba miminko chystat ke koupání každý den – někdy stačí omýt vatovým tamponem nebo gázou navlhčenou teplou vodou. Jak často koupat novorozence závisí na mnoha faktorech. Stojí za to vzít v úvahu preference samotného dítěte – zda má rádo koupele a zda se na to těší nebo máte dítě, které je ve vodě plačtivé. Mezi další faktory ovlivňující frekvenci koupání patří: teplota v domě a venku a frekvence stolice. Optimální je koupel jednou za týden, případně jednou za tři dny, tedy dvakrát týdně. Je také vhodné připomenout, že koupání je skvělý způsob, jak si s miminkem vybudovat pouto, a proto je dobré, aby se do této činnosti zapojit i otce miminka.

První koupel miminka s Jukki!

Připravte si potřebné doplňky od Jukki, aby byla každá koupel potěšením od prvního dne života! Co potřebuješ? Zde jsou produkty doporučené Jukki:

  1. Protiskluzová podložka do vany Canpol Babies, která pomáhá udržet dítě stabilní při koupání. Snadno se udržuje v čistotě a má zábavné potisky. Je to užitečné během dětství a dokonce i později, omezuje riziko náhodného uklouznutí dítěte;
  2. Teploměr vody AKUKU – usnadňuje kontrolu teploty vody a díky tvaru zvířete je příslušenství vhodné pro batolata. Pokud je voda příliš teplá nebo naopak studená, dítě se může opařit nebo prochladnout.
  3. AKUKU osuška – vyrobena ze 100% bavlny, skvěle saje vodu a prohřívá tělíčko miminka po koupeli. Je vybavena kapucí, která nejen vysuší první chloupky, ale zároveň ochrání hlavu před prochladnutím.

Vychovávejte své dítě s Jukki! Udělejte z každé koupele čas potěšení a relaxace a zpříjemněte si péči pro vás i vaše dítě!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *