Articles

Jak správně pečovat o pupík novorozence?

Péče o pupík novorozence vyvolává u mnoha novopečených rodičů obavy. Obávají se, zda to dělají správně a zda hojení pupečníkového pahýlu probíhá dobře. Je to i váš případ? Rádi vás uklidníme. Naštěstí dnes není péče o pupečníkový pahýl nijak zvlášť náročná. Vyžadují se na to vhodné pečující přípravky a hygiena. A jak tedy správně pečovat o pupík novorozence? Přečtěte si, co skutečně potřebujete vědět o tom, jak pečovat o pupečníkový pahýl!

Pupík novorozence – co potřebujete vědět?

Pupeční pahýl je zbytek pupeční šňůry, která spojuje matku a dítě během těhotenství. Je to jakési „potrubí”, které během těhotenství poskytovalo dítěti živiny a vše potřebné pro jeho správný vývoj. Po porodu již pupečník není pro miminko potřeba. Krátce po porodu se pupečník přestřihne tak, že se nejprve zajistí svorkou. Takto zajištěný pahýl pupečníku se nechá uschnout. Než se tak stane, má pahýl světle modrou barvu a je poměrně měkký. Teprve časem začne vysychat a tvrdnout. Pak se zbarví do hněda a následně do černohněda.

Za jak dlouho pahýl odpadne?

V době, kdy opouštíte nemocnici, by měl být pupeční pahýl již zaschlý. V této době se z něj odstraní svorka, jelikož už není potřeba. V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu. Zde by se nemělo nic uspěchat, ale trpělivě vyčkat, až odpadne sám. Proces hojení je poměrně rychlý a vyžaduje, aby byl rodiči pozorován a kontrolován. Po odpadnutí pahýlu pupečníku vaše oči poprvé uvidí pupík vašeho novorozence, který je pro vás trvalou stopou vašeho spojení v prenatálním stadiu.

Jaká je péče o pupeční pahýl novorozence?

Moderní metody péče o pupík novorozence se zaměřují na udržování pupíku v čistotě a suchu. Proto je třeba co nejvíce omezit namáčení pahýlu pupečníku. To ale neznamená, abyste pupečník neomývali. Při koupání by se měl vždy čistit vodou a mýdlem nebo jiným šetrným kosmetickým prostředkem, který nedráždí pokožku, po koupání jej osušte a nechte uschnout na vzduchu – tak, aby byl naprosto suchý.

Při péči o pahýl pupečníku se vždy poraďte se svým pediatrem a řiďte se pokyny jeho nebo porodní asistentky.

A jak o něj pečovat?

  1. Pupek novorozence je nutné alespoň jednou denně dezinfikovat speciálním přípravkem, zejména v oblasti pupečního pahýlu, kde se nejsnáze hromadí nečistoty a může dojít k infekci. Takový přípravek má dezinfekční účinek a způsobuje, že pupeční pahýl rychleji osychá, což je vítané znamení. Obvykle bývá doporučován 60% líh.
  2. Je třeba dbát na čistotu pupečního pahýlu omýváním této oblasti sterilním tamponem namočeným ve vodě. Pupeční pahýl se doporučuje pak otřít do sucha dalším gázovým polštářkem. Pupečník by neměl zůstat mokrý nebo vlhký, to neprospívá hojení. Pupeční pahýl by měl být udržován v suchu a čistotě.
  3. Při koupání lze pupeční pahýl jemně omývat, ale neměl by se nechávat ve vodě, proto se první dva týdny má dítě omývat v malém množství vody, které nepokryje celé bříško, aby se pahýl zbytečně nenamočil.
  4. Dokud pupeční pahýl neodpadne, nedrážděte ho nošením oblečení, jenž se může o něj zachytit. Pozornost je vhodné věnovat také plenám. Můžete si koupit speciální plenky s výřezem, ale je dobré jednoduše srolovat přední část plenky tak, aby se této oblasti vyhnula.

Je dobré mít na paměti, že je třeba používat pouze přípravky doporučené pro péči o pupík novorozenců, a ne náhodné vysušující přípravky, které mohou působit dráždivě. Nikdy také sami neoddělujte pupeční pahýl. Měl by odpadnout sám bez vaší pomoci.

Když pahýl pupečníku odpadne, pupík zůstane na svém místě. Je možné, že v některých případech pupečníkový pahýl krvácí, vydává nepříjemný zápach nebo se objeví granulom pupku. Pokud se objeví tyto znepokojivé jevy, je třeba poradit se s pediatrem nebo porodní asistentkou a zvolit vhodný postup léčby. V případě takových komplikací je důležité nepanikařit, ale zachovat klid a řídit se doporučeními odborníků a správně se o pupík vašeho dítěte starat, aby se vrátil do správného stavu.

Pupeční pahýl vašeho novorozence – produkty, které vám pomohou s péčí

Jak a čím byste měli pečovat o pupík svého dítěte? Především používejte šetrnou kosmetiku a pečující přípravky určené k tomuto účelu. Ty vám doporučí váš lékař a porodní asistentka. Je vhodné používat zvláčňující a mycí prostředky s jemným složením, abyste pupeční pahýl očistili a nedráždili ho. Důležité je také oblečení, do kterého dítě oblékáte. Měly by to být volné overaly nebo body, které umožňují volný pohyb a nedráždí pupeční pahýl při změně polohy. Neměly by také způsobovat odpadávání pahýlu.

Před odpadnutím pahýlu je také dobré vybavit se oblečením, které k němu umožňuje volný přístup. Ideální jsou zavinovací body, která se zapínají na boku, protože jsou pro miminko i rodiče pohodlná. Zkuste zařídit, aby se jednalo o oblečení z prodyšných látek, které nezpůsobují pocení a nepohodlí dítěte. Nejlépe z bavlny, která je měkká a zároveň poskytuje dostatečnou prodyšnost. Ve společnosti Jukki během hojení pupečního pahýlu doporučujeme:

  • zavinovací body s krásným designem, které poskytuje miminku maximální pohodlí;
  • kojenecké body s dlouhými rukávy – jsou teplé a příjemné k pokožce, usnadňují přístup k pupečnímu pahýlu a péči o něj bez podráždění;
  • kombinézy/dupačky – ideální pro každodenní nošení. Miminko se v nich může volně pohybovat a v případě znečištění močí se snadno svlékají.

Pečujte o své dítě s Jukki!

Zatímco se pupík hojí, všechny oděvy by měly udržovat vaše děťátko v pohodlí, a nezpůsobovat mu zbytečné podráždění. A to od první chvíle po narození.

Nebojte se ošetřovat pupík svého novorozence! Se správnými znalostmi a dezinfekčními prostředky a při správné péči může být starostlivost o pupík vašeho miminka hračka, rychle se zahojí a pahýl bez problémů odpadne. Zároveň pečujte o jemnou pokožku svého dítěte i po odpadnutí pahýlu tím, že ji budete hydratovat a zvláčňovat kosmetickými přípravky určenými pro péči o miminko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *