Articles

Jak připravit dítě na příchod sourozence?

Příchod druhého, ale i každého dalšího dítěte, je velkou změnou v každém domově. Co dělat, aby se první dítě po narození sourozence necítilo ohrožené nebo odmítnuté, ale přirozeně nového člena rodiny přijalo a užívalo si jeho přítomnost? Klíčový je zde přístup rodičů, aby dítě vědělo, že je pro ně stále velmi důležité a milované. Jak připravit dítě na mladšího sourozence?

Jak připravit dítě na sourozence?

Jakmile víte, že se doma objeví druhý potomek, neměli byste z toho dělat překvapení. Starší syn nebo dcera musí vědět, že se miminko stane součástí rodiny, která se nyní přirozeně změní. Na tyto změny byste měli své dítě připravit, aby pro něj nebyly šokem. Sourozenci, kterým je teprve pár let, ale i ti starší, se cítí bezpečně, když vědí, co je čeká a jaké jsou důsledky změn. Mohou je očekávat, takže nezpůsobují úzkost ani nenarušují jejich pocit bezpečí. Pokud svému dítěti řeknete, že miminko může v noci hlasitě plakat, protože to děti dělají, když signalizují hlad nebo nepohodlí, nebude se cítit ohroženo nebo mít strach, když uslyší hlasitý pláč. Bez takové přípravy by člověk mohl pociťovat úzkost, koneckonců dětský pláč může být děsivý. Je to samozřejmě jen příklad toho, jak mají znalosti o změnách pozitivní vliv na adaptaci dítěte na novou situaci. Nebojte se na to dítě připravit.

Starší dítě může projevovat negativní emoce, zvláště pokud není na příchod dalšího miminka řádně připraveno. Může bojovat o pozornost svých rodičů a cítit se opomíjené nebo zanedbávané. Právě rodiče musí zajistit, aby se dítě, které bylo dříve jedináčkem, stále cítilo velmi důležité a milované. Dobrá příprava staršího dítěte na sourozence ho navíc může učinit samostatnějším, což je vždy přínosná pobídka k budování jeho sebeúcty. Příchod nového člena rodiny je velkou změnou, ale také obrovským potenciálem rozvoje a mnoha výhodami pro každého. I starší potomek se může po narození nového sourozence hodně naučit.

Jak připravit dítě na sourozence – naučte se 5 tipů pro rodiče

Jedno dítě v domě je vychováváno jako jedináček po celý život. Má rodiče pro sebe a je středobodem celé rodiny. Druhá ratolest tuto perspektivu zcela mění. Aby se starší dítě necítilo ztracené a zraněné, je vhodné jej na příchod sestry či bratra dobře připravit, dát mu najevo, že to nijak neovlivní váš vztah. Ukažte mu, že to nezničí jeho současný svět, dodejte mu pocit bezpečí a sebeúcty. Úkolem rodiče je připravit současného jedináčka na přivítání sourozence. Jak to udělat?

1. Informujte své dítě o nadcházejících změnách

Nejlepší je to udělat po prvním trimestru, kdy je těhotenství bezpečnější. Je vhodné s dítětem promluvit o tom, jak se váš společný život změní, a pomoci určit časový rámec pro nadcházející změny. Hodně záleží na věku dítěte. Malí nechápou, co znamená pár měsíců, proto je lepší při informování o datu narození používat výrazy „v zimě“, „po Vánocích“, „po narozeninách“. Nejdůležitější je to, aby pochopilo, že změny nenastanou radikálně přes noc.

2. Zapojte své dítě do přípravy na přivítání miminka

Společný výběr oblečení pro sourozence, účast na hledání jména mladšího sourozence, přemýšlení, zda miminko bude chlapeček nebo holčička – nechte staršího sourozence, aby se tím vším obklopil a nasál změn, které ho čekají, a zároveň sdílejte vzrušení rodičů.

3. Mluvte o tom, co se změní a jak vypadá péče o miminko

Sourozenec neví, jak bude rodina vypadat, až do ní přibude miminko. Stojí za to mluvit o tom, co se změní. O tom, že miminko občas zapláče, že si s ním nemůžete hned hrát, o kojení a vývoji miminka. Kdy bude chodit, mluvit atd.

4. Dovolte svému dítěti projevit všechny své emoce

Rodiče někdy, poháněni vlastními emocemi, jsou podráždění, když se starší dítko zlobí nebo dokonce říká nepříjemné věci. Musíte mu tyto emoce nechat, protože jsou výsledkem nějakých obav nebo problémů, nikoli zloby nebo špatného charakteru. V tom případě je potřeba s dítětem ještě více mluvit, abyste zjistili, čeho se bojí nebo co ho trápí. Pokud je nepřipravené na příchod sourozence, neví co se bude dít a to ho stresuje.

5. Trávte s ním čas i poté, co se objeví druhé dítě

Čtení knížek, společné procházky, ale i čas strávený pouze jeden na jednoho, tedy starší dítě o samotě s rodičem – to je nesmírně důležité pro posílení jeho pocitu bezpečí a důležitosti, které stále potřebuje pozornost rodičů a jistotu, že je pro ně velmi důležité a milované. Věnujte čas svému staršímu dítěti! Nemusí to být dlouhé hodiny. Důležité je, aby to bylo pravidelné a nerušilo okolí. Plná pozornost staršímu sourozenci se vyplatí, třeba ve chvílích, kdy mladší dítě spí.

Druhé dítě doma s Jukki!

Při přípravě výbavičky pro mladšího sourozence nezapomínejte ani na ty starší. Takové nakupování je způsob společné zábavy, který je příjemný pro všechny. Bez ohledu na to, zda je v rodině sestra nebo bratr, je důležitý pocit zapojení a důležitosti staršího dítěte. Tím si často vytvoříte se starším dítětem mnohem pevnější pouto.

Vytvářejte společně sady pro mladší i starší dítě z Jukki! Doporučujeme:

  • Dětská deka Boho Garden – tato oboustranná deka přináší mezi sourozenci pocit bezpečí. Mladší dítko můžete do ní zabalit, starší sourozenec se s ní jednoduše přikryje. Stačí zvolit Boho Garden 100 x 140 cm.
  • Dětská osuška s kapucí – Osušky s kapucí jsou skvělým nápadem pro nejmenší i větší děti. Ručníky AKUKU jsou vyrobeny z froté – materiálu, který skvěle saje vlhkost a poskytují teplo po koupání. Ve vzorech pro chlapce, dívky a univerzální – ideální pro malé děti. Osušky jsou mezi dětmi oblíbené.
  • Kojenecké sety – S miminkem budete chodit na procházky i ven. Hodit se vám budou tyto stylové kojenecké sety, každý z nich v jiné barvě. Příchod mladšího sourozence oslavte nákupem tohoto setu.
  • Polštář Paw Patrol Chase – I starší sourozenci mohou dostat dárek, třeba tento polštář s jejich oblíbeným filmovým hrdinou. Je vyrobený z měkké a hřejivé látky.

Poznejte Jukki s ohledem na rodiče!

Připravte svého staršího na změny, abyste tím vybudovali pouto mezi sourozenci a poskytli vašemu dítěti pocit bezpečí a přátelské prostředí, ve kterém se cítí dobře. Domov je jeho útočištěm. Naše rady jak se pripravit na miminko vám pomohou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *