Articles

Jak pohodlně krmit při kojení? Sledujte naše doporučení!

Kojení je pro miminko přirozená činnost, takže byste si mysleli, že budete vědět, jak své dítě nakrmit. Bohužel tomu tak vůbec není. Mnoho žen má s kojením problémy. Miminka se ne vždy správně přisají k prsu a samotné kojení může být spojeno s bolestivostí a podrážděním. Ukazuje se, že to vůbec není tak intuitivní. Zjistěte, jak kojit novorozence a kojence, abyste vy i vaše dítě byli v pohodlí.

Miminko a kojení – co stojí za to vědět?

Kojení je jednou z velmi přirozených činností. Mateřské mléko je pro malé dítě to nejlepší. Pokud však z různých důvodů nekojíte nebo prostě kojit nechcete, je to v pořádku! Kojení je jen jedním ze způsobů, jak zajistit zdravý vývoj vašeho miminka. Pokud se rozhodnete kojit, je užitečné znát problémy, kterým čelíte, a vědět, jak správně kojit své dítě, a kojení bude snazší.

Mnoho mladých matek si neuvědomuje, jak je to náročné, zejména na začátku cesty. Můžete se cítit ohromena četností kojení a tím, jak dlouho trvá. Miminko má malý žaludek a je schopen sníst najednou jen velmi málo mléka. Proto je nutné, aby jedlo často. Někdy se stává, že v prvních týdnech mladá maminka krmí po větší část dne. To může způsobit frustraci a nejistotu, zda to děláte správně. To je zcela normální. Pomine to a normalizuje se to. Také není dobré srovnávat děti mezi sebou. Některá jedí rychle, jiným trvá až hodinu, než se cítí sytá. Nechte své dítě, aby se řídilo svým rytmusem.

Jak správně kojit?

Pokud chcete své miminko kojit, požádejte porodní asistentku o pomoc, která je v nemocnici. Porodní asistentka vám ukáže, při kojení, jak dítě kojit z prsu. Je také dobré využít laktační poradnu, kde se dozvíte o technikách kojení a získáte informace a podporu, pokud budete mít nějaké problémy. Mezitím se řiďte našimi tipy, jak kojit.

 1. Krmte vždy v pohodlné poloze klidně na boku k matce
  Kojená miminka jí několikrát nebo i vícekrát denně, takže musíte dbát jak na své pohodlí, tak na pohodlí svého miminka při kojení. Vyplatí se mít vhodnou kojicí židli, která poskytuje oporu nohám a zádům. Užitečný je zde také kojicí polštář, který uleví matčiným rukám a zádům. Některé maminky volí i polohu v leže, kde se může s miminkem pohodlně uvelebit. K tomu se vám bude hodit bambusová deka pro miminko.
 2. Položte novorozence bříškem k sobě
  Jak má matka správně kojit své dítě? Především by matka měla dohlédnout na to, aby miminko nemělo zakláněnoou hlavu a mělo by ležet na boku. Jeho tělo musí být v rovné linii. Proto vždy obraťte bříško dítěte směrem k sobě k prsu.
 3. Umístěte obličej dítěte do výšky bradavek, aby se lépe přisálo
  Batole musí mít volný přístup k prsu pro správné přisátí, takže jeho nos by měl být ve výšce bradavky. Hladové dítě se prsu chytne samo a bude ho hledat. Pokud tak neučiní, může mu matka bradavkou podráždit nos, což vyvolá vyhledávací reflex.
 4. Pomozte dítěti správně uchopit bradavku během kojení
  Uspořádejte prsty do tvaru písmene C nebo U a podejte dítěti prs. Pokud matka zjistí, že prs miminko uchopilo nesprávně, jemně ho položí a pomůže mu prs znovu uchopit.
 5. Zkontrolujte, zda vaše miminko správně saje z prsu od matky
  Po vložení prsu do úst dítěte zkontrolujte, zda je obličej dítěte přitisknutý k bradavce. Rty dítěte by měly být ohrnuté nahoru a nos a brada dítěte by měly být blízko kůže prsu.

Časté kojení po porodu je pro matky nejlepší způsob, jak trénovat a stimulovat laktaci, některá miminka by na prsu vydržela i hodiny. Zároveň ale třeba jen dudají namísto jídla, proto je dobré kombinovat kojení s dudlíky. Matky se po porodu ptají: Mám kojit? Dostává moje dítě dostatek jídla? Jak často, a jak dlouho by měla matka kojit? Zde se vyplatí nechat přírodě volný průběh a nechat dítě jíst, dokud se nenasytí, nejprve z jednoho prsu, pak z druhého. A jak matky poznají, že je dítě syté? Dítě především přibírá na váze a při jídle můžete slyšet polykání potravy a dlouhé, táhlé sání. Pokud mají matky jakékoli obavy, například mají podezření na alergii na výrobky z kravského mléka, vaše dítě málo přibývá na váze nebo je neklidné, navštivte svého pediatra.

Přimět dítě ke kojení není vždy snadné, kojení je příjemnou součástí. Proto v případě potřeby vyhledejte pomoc laktační poradkyně.

Kojení – tyto produkty se vám budou hodit při kojení!

Při kojení, pro matky, je dobré používat příslušenství, které tuto činnost podporuje a usnadňuje. Usnadní vám krmení pro novorozence nebo dítěte! Zde je seznam výrobků, které se mohou hodit:

 • Polštář Summer Dream a Velvet Old Rose croissant – pokud výhradně kojíte miminko, jedná se v prvních týdnech nebo dokonce měsících o časově náročnou činnost, proto se vyplatí sáhnout po polštáři, který poskytne vašemu miminku oporu, poskytne pohodlí a uleví vašim rukám a páteři. Ke kojícímu polštáři se vyplatí pořídit i povlak na polštář vzhledem k tomu, že mléko ne vždy skončí pouze v bříšku miminka.
 • Kojicí návleky AKUKU – chrání bradavky mezi krmením, snižují odírání a podráždění;
 • Oblečení určené ke kojení – je velmi pohodlné a umožňuje diskrétní kojení bez nepříjemného zvedání halenky, svetru nebo košile; O kojení je známé, že se musí cítit pohodlně především matka
 • Jednorázové prsní vložky Canpol Babies – chrání před únikem mateřského mléka, ke kterému dochází během kojení. Zajišťují, že vaše oblečení nebude potřísněno mlékem;
 • Kojicí podprsenka – umožňuje snadné kojení. Má speciální konstrukci, která usnadňuje naklápění košíčků pro krmení dítěte;
 • Ruční odsávačka mateřského mléka AKUKU Easy – umožňuje, že se odsává mléko, když je ho nedostatek, ale také ho shromažďovat do zásoby. Díky tomu můžete nechat mléko pro vaše dítě, které nakrmí tatínek nebo jiná pečující osoba;
 • Gelové obklady na prsy – ty mohou jednak chladit, snižovat bolestivost a otok, jednak zahřívat prsa, čímž napomáhají odtoku mléka a odblokování mlékovodů. Je také skvělý při zánětech prsou, které se mohou objevit v kterékoli fázi kojení;
 • Elektrická odsávačka Canpol Babies Easystart Light – funguje stejně jako ruční odsávačka, ale je užitečná zejména pro ženy, které plánují krmit své miminko mateřským mlékem, ale z láhve. Taková odsávačka se hodí, pokud hodláte často odsávat;
 • Laktační čaj – je užitečný při nedostatku mléka. Je vhodné ho pít na podporu laktace;
 • Canpol Babies lanolinová mast na bradavky – zklidňuje a zmírňuje podráždění, promazává a urychluje hojení ran a podráždění. Je pro dítě zcela bezpečná;
 • Kojicí košile Taro Chloe – Pohodlná noční košile na spaní s možností snadného kojení vám zajistí klidnější a pohodlnější noc i ráno.

Stojí za to využít všechny vychytávky, které jsou na trhu k dispozici, a usnadnit si tak kojení, které není vždy snadné.

Seznamte se s JUKKI s ohledem na rodiče! Udělejte proces krmení vašeho dítěte co nejjednodušší.

Ženy mají z kojení mnoho obav, proto se vyplatí vyhledat informace a podporu odborníků, stejně jako používat pomůcky, které vám s kojením pomohou, abyste se během kojení cítila pohodlně. Miminko cítí vaše uvolnění. Ať je kojení chvílí relaxace i pro vás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *