Articles

Jak bezpečně cestovat s batoletem?

První cestování s miminkem se vám může jevit jako náročné, a to zejména tehdy, pokud se jedná o delší trasu, jako je například ta k moři. Není však třeba se bát. Cesty autem s miminkem jsou pro spousta rodičů každodenní záležitostí, proto se vyplatí připravit se na přepravu vašeho drobečka ještě před jeho narozením – vždyť už z porodnice se obvykle jezdí domů autem. Na tuto první cestu, a vlastně každou další, se vyplatí vybavit se správným příslušenstvím. I díky tomu bude cestování jednodušší a pro všechny zúčastněné příjemnější. Poradíme vám, jak na to.

Cestování s novorozencem – co byste měli vědět?

Bezpečnost na prvním místě

Už vám někdo řekl, že je cestování s dětmi dobrodružství? Při cestování s měsíčním miminkem, kojencem nebo třeba batoletem, je ale třeba mít na paměti, že základem je vždy jeho bezpečnost. Důležité je také pohodlí dítěte, stejně jako pohodlí rodičů a dalších cestujících. V autě malé děti vždy cestují v dětské autosedačce – miminko v té určené nejmenším dětem, větší ratolesti pak v pokračujících sedačkách. Kvalitní a vhodně zvolená autosedačka je základem bezpečnosti. Kromě toho se vyplatí vybavit se na cestu i pohodlnými pomůckami, které výlety s miminkem usnadňují – například potahem, který pohlcuje pot.

Kdy vzít dítě na první delší cestu?

Na první kratší dovolenou do blízkého okolí můžete vzít své miminko prakticky kdykoliv po narození, pokud chcete cestovat dál, je lepší počkat, až bude dítě o něco starší. Po třech měsících, kdy se rutina ustálí a rodina se naučí spolu vzájemně fungovat, ale můžete v klidu vyrazit na delší cestu. Každý rodič ale zná své dítě nejlépe, a podle toho je dobré se rozhodovat. Cestování s miminkem přitom naplánujte tak, aby bylo pro dítě co nejméně nepříjemné a náročné. Může jít o jízdu na noc nebo nejdelší spánek, kdy dítě celou cestu nebo alespoň její většinu prospí. To bude jistě snazší pro něj i rodiče. I když se teď delších cest možná bojíte, je možné, že právě vaše děťátko je bude zvládat s absolutním přehledem.

Jak se připravit na cestování s miminkem?

Auto jako nejlepší volba

Vyrazit s miminkem na dovolenou či jinou delší cestu, je pro mnohé rodiče výzvou. A pokud jde o kojence, cesta zkrátka vyžaduje větší přípravu. Ze zkušeností rodičů vyplývá, že nejpohodlnějším způsobem cestování s batoletem je jízda autem. Můžete kdykoli zastavit, vyndat batole z autosedačky, nadýchat se čerstvého vzduchu a udělat si během cesty přestávku – například, když se dítě vzbudí. Vézt si na dovolenou můžete také nespočet nezbytných drobností, kdy nejste limitováni ničím jiným než prostorem vlastního auta.

Letadlem s miminkem

Pro velkou spoustu rodin je ale běžné (či dokonce nezbytné) cestovat s miminkem letadlem. Při takovém cestování je důležité, aby let nebyl příliš dlouhý a únavný pro miminko i vaše okolí. Před letem dítě nakrmte a mějte po ruce vše, co může potřebovat – dudlík, hračky nebo vodu a porci sušeného mléka pro případ, že byste potřebovali dítě nakrmit. Kojení v letadle je kvůli malému prostoru na sedadle obtížnější, ale určitě není nemožné. Nezapomeňte přibalit něco neokoukaného, aby se miminko mohlo zabavit na co jen možná nejdelší dobu.

Cestujte vlakem

Vyrazit můžete i vlakem. Cestování vlakem je obvykle velmi pohodlné, protože umožňuje batoleti zůstat v kočárku. Ten je pro některé děti bezpečným prostorem pro spánek. V případě potřeby můžete vzít dítě do náruče a sledovat společně cestu. Mějte na paměti, že přebalování dítěte ve vlaku může být obtížné, proto je lepší, když trasa cesty není příliš dlouhá.

14 produktů, jež vám usnadní cestování s malým dítětem: Co s sebou nezapomenout zabalit?

Co se hodí vozit na cestách s sebou? Připravili jsme pro vás pár tipů, díky kterým se tak můžete na cestu důkladně připravit předem.

Cestování autem, letadlem nebo vlakem s batoletem je pro miminko i rodiče jednodušší a pohodlnější, když se vybaví užitečnými doplňky. Co si vzít na cestu? Zde je seznam doplňků, jež jsme vyhodnotili jako nejdůležitější. Díky těm bude vaše dítě i na dlouhých cestách v pohodě – a vy s ním.

Co si s sebou zabalit – základní seznam věcí na cestu s miminkem

 • Autosedačka
  Je naprostou nezbytností každé cesty autem od okamžiku, kdy opustíte porodnici. Při výběru autosedačky ale věnujte velkou pozornost úrovni bezpečnosti, kterou poskytuje. K dispozici jsou testy, díky nimž můžete jednotlivé modely porovnat a vybrat ten nejlepší určen vašemu dítěti. Je třeba mít na paměti, že dětské autosedačky se instalují na zadní sedadlo. Výjimkou z tohoto pravidla je jen případ, kdy můžete deaktivovat airbag spolujezdce. Miminka by však měla jezdit vzadu kdykoli je to možné.
 • Vložka proti pocení
  Ideální pomocník v horké dny, kdy se batole při ležení v autosedačce potí. Taková vložka umožňuje průchod vzduchu, čímž snižuje riziko nadměrného pocení batolete.
 • Deka do autosedačky
  Taková deka je speciálně navržená s otvory na popruhy, takže v autosedačce nesklouzne ani nespadne. Můžete si vybrat jak lehčí verzi deky pro podzimní dny, tak teplejší verzi, ideální na zimu.
 • Držák na dudlík
  Nepostradatelný pomocník na cestách s malým dítětem, které je na dudlík zvyklé. Při cestování může být ztráta oblíbeného dudlíku jak pro miminka, tak i pro rodiče velmi nepříjemná.
 • Praktická taška na kočárek
  Do takové tašky se vejdou pleny, vlhčené ubrousky, náhradní dudlíky, mléko, láhve, šidítka a vše ostatní, co při cestování s dítětem potřebujete. Taška je často vybavena přihrádkami, které usnadňují uspořádání vnitřního prostoru a zajišťují, že nejnutnější věci jsou vždy po ruce.
 • Vložka do kočárku
  Ideální pro starší děti, které často jedí nebo pijí v kočárku. Vložku lze snadno vyjmout a rychle vyprat, takže kočárek je vždy v perfektním stavu, a poskytuje tak ještě větší pohodlí vašemu dítěti.
 • Cestovní postýlka
  Přestože tento typ postýlky poskytuje stále více hotelů, je užitečná zejména pokud vaše první cesta s děťátkem vede autem a máte prostor ke sbalení vlastní postýlky.
 • Tetra plenky
  Jsou multifunkčním pomocníkem při cestování. Plenky umožňují otírání vašeho děťátka, ale lze je použít i jako bryndák. S praktickou plenkou budete mít po ruce vždy pomocníka na veškeré neplechy.
 • Bavlněný nánožník a prostěradlo do kočárku
  Chrání kočárek před ušpiněním, což je při cestování velmi užitečné.
 • Cestovní hračky, například senzorická kostka, která skvěle zabaví děti během cesty. Některé kostky jsou vhodné k zabavení miminka, jiné také větším dětem.
 • Láhev
  Na cesty je dobré mít těchto lahví několik, abyste je nemuseli po cestě ihned umývat – zejména, pokud je cesta dlouhá; Užitečná je láhev i pro starší děti, aby mohly na cestách uhasit žízeň.
 • Nádobu na kojeneckou výživu
  Nádoba s přihrádkami, do kterých se vloží správné množství prášku usnadňuje rychlou a hygienickou přípravu mléka za všech okolností. Usnadněte si krmení a užijte si cesty naplno.
 • Dudlík
  Je dobré mít s sebou náhradních několik oblíbených dudlíků, abyste v případě ztráty nemuseli řešit, kde je koupit.

Seznamte se s Jukki s ohledem na rodiče!

První cesta s dítětem je vždy nezapomenutelným zážitkem. Připravte se na dovolenou společně a užijte si cestu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *